BASINDAN YAZILAR
Maliye, enflasyonu yok saydı pazarlığa yüzde 5'le başlıyor - MuhasebeTR

Maliye, enflasyonu yok saydı pazarlığa yüzde 5'le başlıyor

2,5 milyon memuru ilgilendiren toplu sözleşmeye ilişkin yasal çalışma tamamlanırken gözler zam pazarlığına çevrildi.

Sendikalar, 2012 için yüzde 15'in üzerinde zam talep ediyor. Maliye ise Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini baz alıyor. Toplu sözleşme için ön hazırlıkları yapan bütçe tarafı, masaya yüzde 5 ile oturmayı planlıyor.

Edinilen bilgilere göre sendikalara öncelikli olarak yüzde 2,5+2,5 oranında zam teklif edilecek. Enflasyonun yüksek çıkması halinde aradaki farkın önümüzdeki yıl verileceği ifade edilecek. Merkez Bankası'nın 2012 yılı enflasyon hedefi yüzde 5. 2011 yılında bankanın hedefi yüzde 5,5 olmasına rağmen enflasyon gerçekleşmesi yüzde 10,4 olmuştu. Çalışmalar hakkında bilgi veren Maliye'den üst düzey bir yetkili, memuru enflasyon altında ezdirmeyeceklerine dikkat çekerek, "Biz pazarlık masasına otururken, resmi verilerle hareket etmek zorundayız. Sonuçta Merkez Bankası'nın yüzde 5'lik bir hedefi var. Biz bu hedef doğrultusunda pazarlık masasına otururuz. Sonuçta hakem heyeti kararını verecektir. Onların da enflasyon farkının gelecek yıl ödenmesi kaydıyla resmi enflasyon hedefi doğrultusunda karar vereceğini düşünüyoruz." dedi.

Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, önceki gün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan kanuna göre, 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin toplu sözleşme görüşmelerine, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde başlanacak. Toplu sözleşme hükümleri, sözleşmenin yapıldığı tarihi takip eden iki mali yıl için geçerli olacak. Toplu sözleşme kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını düzenleyen mevzuat hükümleri dikkate alınarak, kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti harcırah, ikramiye, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları, diğer mali ve sosyal hakları kapsıyor.

Toplu sözleşme görüşmelerine, kamu idaresi adına Kamu İşveren Heyeti, kamu görevlileri adına ise Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti katılacak. Kamu İşveren Heyeti, Devlet Personel Başkanlığı'nın bağlı olduğu bakanın başkanlığında, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Personel Başkanlığı temsilcilerinden oluşuyor.

 

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 13.04.2012)

GÜNDEM