BASINDAN YAZILAR
Memurların Mal Varlığı Takibe Alındı - MuhasebeTR

Memurların Mal Varlığı Takibe Alındı

  Memurların mal varlığındaki artış yakın takibe alındı.

Kamu İhale Kurumu'na (KİK) yönelik ihalelerde usulsüzlük iddiasıyla başlatılan operasyonun ardından kritik görevlerde bulunan memurlara mal varlığı incelemesi başlatıldı. KİK, gümrükler başta olmak üzere stratejik noktalarda çalışan kamu görevlilerinin mal varlıklarına ilişkin dosyaları tek tek atı. Şahsi mal varlığında maaşının 5 katını aşan artış olan memurun bir ayiçinde ek beyanname vermesi gerekiyor.

"MİRAS VE BİRİKİM"

Mal varlıklarının tespiti için yapılan geniş çaplı araştırmalarda, "miras, birikim" savunmalarının gerçeği yansıtmadığı saptandı. Bu operasyonun ardından kamudaki kritik görevlerdeki memurların mal varlıklarına yönelik incelemeler de artırıldı. Kamuda yaklaşık 2.5 milyon memur görev yapıyor. Kamu görevlileri, eşleri, çocukları ve şahsi mal varlıklarında önemli bir değişiklik olduğunda ek mal bildirimi yapmak durumunda. Elde ettikleri net aylığın 5 katı tutarı "mahiyet ve miktardaki malın iktisabı ile hak, alacak veya gelir sağlanması veya borçlanılması" mal varlığında önemli değişiklik sayılıyor.

İLERLEME DURDURULUYOR

Zamanında mal bildiriminde bulunmayan memurların kademe ilerlemesi durduruluyor. Belirtilen sürede mal bildiriminde bulunmayanlara yazılı olarak ihtar veriliyor. İhtardan sonra bir ay içinde bildirimde bulunmayanlar hakkında da savcılıklara suç duyurusunda bulunuluyor. Gerçeğe aykırı mal bildiriminde bulunanlara 6 aydan üç yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

ÖRNEKLER ARTIYOR

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da kredi ile araç alan bir memur mal bildirimini 1 ay içinde yapmadığı için kademe ilerleme cezası aldı. Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itiraz da işe yaramadı. Mahkeme, krediyle satın aldığı aracın mal bildirimini bir aylık süresi içinde yapmayan memura kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesini öngören yasa hükmünü anayasaya aykırı bulmadı. Kararda, mal bildiriminde bulunmanın memurun ödev ve sorumluluklarından biri olarak sayıldığı vurgulandı. 

(Star Gazetesi | 15.03.2012)

GÜNDEM