BASINDAN YAZILAR
Maaş zamları, enflasyonun altında kalacak - MuhasebeTR

Maaş zamları, enflasyonun altında kalacak

Özel sektörün bu yıl ücretlere ortalama yüzde 7,5 oranında zam yapması bekleniyor. Türkiye Personel Yönetimi Derneği (Peryön) tarafından hazırlanan 2012 yılı ücret artışları anketine göre, en yüksek ücret zammı yüzde 8,8 ile otomotiv sektöründe olurken hizmet, telekomünikasyon, beyaz eşya, enerji ve ilaç sektörleri çalışanlarına önceki yılın zam oranını uygulayacak.

Ortalama zam oranı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki yıllık yüzde 10,45'lik artışın altında kalırken, özel sektörde ücret zammı 2011'de yüzde 7,4 ile bir önceki yılın enflasyon oranının altında kalmıştı. 25'i aşkın sektörden 180 firmanın cevaplarına göre en yüksek ücret zammını gerçekleştirmesi beklenen otomotiv sektörünü yüzde 8,7 ile sağlık, yüzde 8,4 ile üretim, yüzde 8,2 ile holding izleyecek. En düşük ücret artışı yüzde 6 ile ilaç sektöründe yapılırken, ilaç sektörünü yüzde 6,2 ile finans takip edecek.

2012'de 10 sektör önceki yıla göre daha yüksek ücret zammı yaparken, 11 sektör daha düşük zam yapacak. Hizmet, telekomünikasyon, beyaz eşya, enerji ve ilaç sektörleri, çalışanlarına önceki yılın zam oranını uygulayacak. 2012'de önceki yıla göre zam oranını en çok artıran sektör 1,2 puanla holding olacak. Ankete katılan firmaların yüzde 68'i ikramiye, prim gibi ücret tamamlayıcı uygulamalarda değişiklik yapmayacağını açıklarken, yüzde 14'ü oranlarda artış, yüzde 3'ü azaltma yapacak. Çalışanlara sağlanan yan haklara bakıldığında şirketlerin çalışanlarına yüzde 77 ile en çok telefon, yüzde 69 ile dizüstü bilgisayar ve yüzde 67 ile sağlık sigortası sağladığı görülürken, şirketlerin en az ilgi gösterdiği yan haklar yüzde 17 ile bireysel emeklilik ve yüzde 28 ile hayat sigortası oldu.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 05.01.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM