BASINDAN YAZILAR
1 Ocak’ta sağlık primi geliyor / Resul Kurt - MuhasebeTR

1 Ocak’ta sağlık primi geliyor / Resul Kurt

Sosyal Güvenlik Reformu’nun en önemli aşamalarından birisi olan, herkesin sağlık güvencesi kapsamına girmesi olduğunu söyleyebiliriz. 1 Ekim 2008’den beri sürekli ertelenen genel sağlık sigortası uygulaması zorunlu olarak 1 Ocak 2012 günü başlayacak. Sağlık güvencesi olmayanlar işsiz de olsa zorunlu genel sağlık sigortası kapsamında prim ödemek zorunda kalacaklar.

Yeşil kartlılardan vizesi dolacak olanlar, vizenin dolmasından itibaren bir ay içinde ikamet ettikleri sosyal yardımlaşma vakfına başvurarak tekrar yeşil kartın devam etmesini (aynı hakların devamı ve prim ödemeden kurtulmak için), bir ay içinde başvurmayanlar resen SGK tarafından tescil edilerek asgari ücretin iki katının yüzde 12’si oranında prim ödeme yükümlüsü olacaklar.

Gelir durumlarına bakılabilmesi halinde, primleri gelire bağlı olarak değişecek.

Yeşil kartlı olmayanlar ise, öncelikle 1.1.2012 tarihinden itibaren en geç bir ay içinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak gelir testi yaptıracaklar, durumuna göre prim ödeme yükümlüsü olacaklar. Bu durumda olup, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, bakmakla yükümlü kişi olmayan, yeşil kartı olmayanlar ise bir ay içinde başvurmadıkları takdirde (2012 yılı Ocak ayı sonuna kadar) resen SGK tarafından tescil edilerek asgari ücretin iki katının yüzde 12’si oranında prim ödeme yükümlüsü olacaklardır.

Gelir Testi İstendiğinde ise SGK tarafından belirlenecek test yöntemleri kullanılarak tespit edilecek aile içindeki geliri kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az ise, genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödenecek, fazla çıkarsa, (1 Temmuz 2011-31 Aralık 2011 dönemi için) aylık GSS primi, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarına göre;

1) Asgari ücretin üçte birinin (279 TL) altında ise GSS primleri devlet tarafından ödenecek,.

2)Asgari ücretin üçte biri (279 TL) ile asgari ücret arasında ise, 279x%12 = 33,48 TL,

3) Asgari ücret (837 TL) ile asgari ücretin iki katı arasında ise, 837x%12=100,44 TL,

4) Asgari ücretin iki katından (1.674 TL) daha fazla ise, 1.674 x%12 =201 TL,

olacaktır. GSS primleri ödenmez ise sağlık yardımı verilmeyecek.

***

Kısmi süreli çalışanların GSS primi

Part-time çalışan veya ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlar da prim ödeme yükümlüsü olup, GSS primlerini 30 güne tamamlamak zorundadır. Yaptırmadıkları takdirde prim borcunu ödemedikleri sürece sağlıktan yararlanamayacaklardır. Bu durumda part-time çalışanların mağduriyetleri söz konusu olacak. Sağlık güvencesi olmayıp da GSS kapsamında prim ödenek zorunda kalacak olanların ne kadar prim ödeyecekleri, aile içindeki aylık kazançlarına göre belirlenecektir. Kişilerin ödeyeceği GSS prim tutarı gelir testi yapılmasını isteyip istenmemesine göre değişecektir. Kişi yeşil kart veya gelir testi istemiyor ise; yürürlükteki asgari ücretin 2 katının yüzde 12’si oranında GSS primini her ay ödemesi halinde sağlık hizmetlerinden yararlanacaktır. Yani her ay 201 TL GSS primi ödenecek.

 

(Kaynak: Star Gazetesi | 22.12.2011)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM