BASINDAN YAZILAR
DENETDE'den demokrasi vurgusu / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

DENETDE'den demokrasi vurgusu / Sadettin Orhan

Malum olduğu üzere bu sene kanun hükmünde kararname (KHK) senesiydi.

6223 Sayılı Kanun'a istinaden çıkarılan KHK'larla devlet teşkilatı adeta yeniden yapılandırıldı. Peki, bu kadar KHK sonrasında devletin denetim fonksiyonu nasıl bir hal aldı? Dahası, denetim elemanları yeni oluşan bu tabloya ne diyor? İşte bu soruların cevabını, Devlet Denetim Elemanları Derneği (DENETDE) bir basın açıklamasıyla verdi. DENETDE diyor ki:
- Denetim birimleri, katılımcı demokrasiye daha uygun olan 'Kurul' örgütlenmesinden, hiyerarşik yapıya dönüşen 'Başkanlık' modeline dönüşmüştür.
- Yeni kurulan Gençlik ve Spor, Avrupa Birliği ve Kalkınma Bakanlıklarında denetim birimi yer almıyor. Bu durum, söz konusu bakanlıkların denetim dışı bırakıldığı izlenimi veriyor.
- KHK'lara konu olan bakanlıklarda denetim birimleri, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Denetim Hizmetleri Başkanlığı gibi farklı farklı isimlerle isimlendirildi. Aynı farklılık denetim elemanlarının unvanları için de geçerli. Bu durum, idari yapıda gayri nizami bir görüntü oluşturuyor.
- "Eşit işe eşit ücret" kararnamesinde denetim elemanları, kariyer meslek olmayan unvanlarla aynı kategoride yer alıyor.
DENETDE'nin açıklaması buraya aldığımız kısımla sınırlı değil. Sorunları tespit eden DENETDE, aynı zamanda çözüm önerilerini de sıralıyor. Bana göre açıklamanın en dikkat çeken yönü, yapılan KHK çalışmalarına statükocu bir anlayışla 'istemezük' tepkisi vermek yerine, yapıcı eleştirilere yer verilmesi. Ayrıca katılımcı demokrasiye vurgu yapılması da DENETDE'nin yeni vizyonuna işaret ediyor.

SSK isteğe bağlı kaldırıldı

Soru: Sadettin Bey, ben isteğe bağlı SSK primi ödüyorum. Eğer daha avantajlı olursa, emekliliğime yakın tarihte Bağ-Kur isteğe bağlıya geçmek istiyorum. Bağ-Kur'a geçmem durumunda daha yüksek aylık alabilir miyim? Nesrin E.
Cevap: Nesrin Hanım, 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle isteğe bağlı SSK uygulaması sona erdi. Bu tarihten sonra ödemekte olduğunuz isteğe bağlı primler eski adıyla Bağ-Kur, yeni adıyla 4/b sigortalılığına sayılıyor. Yani Bağ-Kur'a zaten geçmiş bulunuyorsunuz. Bağ-Kur aylıkları SSK'ya göre daha yüksek bağlanmaz. Hatta çoğu durumda SSK aylıkları daha yüksektir.

Yapılandırma, maaşınızı etkilemez

Soru: Sadettin Bey, benim Bağ-Kur borcum vardı. 2008 yılında tanınan yapılandırma hakkından yararlanarak borcumu taksitlendirdim ve 19 taksitte ödedim. Geçen yıl Temmuz ayında da emekli oldum. Bana 693 TL aylık bağlandı. Emsallerimle karşılaştırdığımda bu aylığın düşük olduğunu düşünüyorum. Acaba ben yapılandırma kapsamında prim ödediğim için mi aylığım düşük bağlandı? Halil İlker
Cevap: Halil Bey, Bağ-Kur prim borcunuzu yapılandırma kapsamında taksitli ödemişsiniz ve aylığınız bağlanmış. Bağlanan aylığın miktarıyla yapılandırma arasında hiçbir bağlantı yoktur. Zira prim affı veya yapılandırması kapsamında sadece gecikme zammı ve faizinden indirim yapıldı. Prim aslı ise tamamıyla tahsil edildi. Dolayısıyla prim borcunu düzenli ödeyen kişinin aylığı nasıl hesaplanıyorsa sizin aylığınız da aynı şekilde hesaplanmıştır. Fakat sizin aylığınız hesaplanırken, 1999 yılında bulunduğunuz basamak önem arz eder. Aynı prim günüyle emekli olan iki kişinin 1999 yılı basamağı farklıysa, aylıkları da farklı olur.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 19.12.2011)

GÜNDEM