BASINDAN YAZILAR
Yurt dışından ne kadar para gelir? / Kazım Yılmaz - MuhasebeTR

Yurt dışından ne kadar para gelir? / Kazım Yılmaz

Türkler'in yurt dışındaki paralarının getirilmesi için çalışma başladı. Herkes bu paraların vergi yasaları nedeniyle gelmediğini söylüyor. Oysa asıl neden kara para mevzuatı.
Türkler'in yurt dışındaki paralarının yaklaşık 80-100 milyar dolar civarında olduğu şeklinde tahminler var. Bu hesabın nasıl yapıldığını bilmiyorum. Çünkü yurt dışındaki kara paranın nerede ve ne kadar olduğunu bilmek mümkün değildir. Bilinebiliyorsa durum daha da vahim demektir.
İkincisi bu paraların bir kısmı zaten sürekli olarak yurda geliyor. Genelde de yabancı sermaye olarak. Dolayısıyla anıldığı ya da sanıldığı tutarlarda para gelmesi hiçbir şekilde mümkün olmaz.
Geçen cumartesi, yurt dışındaki bu paraların getirilmesi sağlanmak isteniyorsa, vergi kolaylıklarından öteye, kara para açısından kaynağının sorulmaması yönünde düzenleme gerektiğini belirttim ve 2002 uygulamasını anımsattım.
Gelecek para konusunda tahmin yapılmak isteniyorsa, 2002 uygulamasının sonuçları araştırılabilir. Ama ne kadar araştırılırsa araştırılsın bir sonuca varılamaz. Bu defa da öyle olur. Kimse ne kadar para geldiğini tespit edemez.
Paraların bavulda da olsa getirilmesi demek ise yurt içindeki kara paraların aklanması demektir. Sonuçta paralar aklanır, ama hesabı yapılamaz. Herkes tahmini bir rakam söyler.
Ekonomi biliminde bir teori vardır: Kötü para iyi parayı kovar.
Kötü para ekonomiyi eninde sonunda kendisini kabul etmeye zorluyor. En doğrusu ona hiç muhtaç olmamak.

(Takvim Gazetesi | 16.10.2008)

GÜNDEM