BASINDAN YAZILAR
Emeklilik yaşı belirlenirken yaş düzeltmeleri geçerli midir? / Erdal Aydın - MuhasebeTR

Emeklilik yaşı belirlenirken yaş düzeltmeleri geçerli midir? / Erdal Aydın

- "Devlet memuru olarak görev yapmaktayım. Mahkeme kararıyla yaş düzeltmesi yaptırırsam, bu düzeltme dikkate alınır mı?" Sultan A. Yılmaz-Samsun
Sevgili okurum... 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 105'inci maddesinde; emeklilik hakkı tanınan bir vazifeye ilk defa tayin sırasında kurumlara gösterilen nüfus hüviyet cüzdanlarında yazılı doğum tarihleri, eğer 18 yaşını tamamladıktan sonra yaş düzeltilmesi yapılmış ise 18 yaşının doldurulması tarihindeki doğum tarihlerinin dikkate alınacağı düzenlenmiş bulunmaktadır.
Söz konusu hüküm çerçevesinde; 18 yaşı tamamladıktan sonra yapılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmamaktadır.

Yıllık ücretli izin hakkınızı biliyor musunuz?
4972 sayılı İş Kanunu'nun 53'üncü maddesine göre, işyerinde işe başladığı günden itibaren deneme süresi de içinde olmak üzere, en az 1 yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilmektedir.
- 1 yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara...
Niteliklerinden ötürü 1 yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara, İş Kanunu'nun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmamaktadır.
- İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi...
İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi; hizmet süresi a) 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) olanlara 14 günden, b) 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden, c) 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden, az olamamaktadır. Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamamaktadır.
- Yıllık ücretli izn e hak kazanmak için süre hesabında...
Yıllık ücretli izne hak kazanmak için gerekli sürelerin hesabında; işçilerin aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki bir işverenin 4857 sayılı kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılmaktadır. Hafta sonu tatilleri yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılmaktadır.

Öğretmen adayları zor durumda
- "Ben bir öğretmen çocuğuyum. 1996'da Anadolu öğretmen lisesine başladım, 2000'de eğitim fakültesine girdim 2005'te aldığım diplomada fen bilgisi öğret meni yazıyordu. 3 yıldır 'KPSS'ye hazırlanma' diye bir ilim tahsil ediyorum. Ve bugün 26 yaşında, verimsiz, yürüyen bir ölüyüm... Ben sadece bu durumda olanlardan biriyim. 82 puanla atanamadık, 'Canla başla çalışsın, neden 90 olmasın?' dedik. Türkiye'de öğretmen adaylarının en büyük sorunu KPSS. Bu sıkıntı lütfen artık çözülsün." A.C.
- "KPSS Eğitim Bilimleri soruları skandal. Ne olur bu sorular iptal edilsin. Geleceğimiz karardı. Müfredatta olmayan sorular sorulur mu hiç? Takvim'e, öğretmenlerin sesi olduğu için teşekkür ederim." M.T.-İstanbul
- "KPSS Eğitim Bilimleri soruları çok mu arandı? Seçilen sorular adeta tamamen bilmemezlik üzerine kurulu." G.Y.-Malatya
 

***

 


Kamuda iş olanakları

- Konya İl Özel İdare Müdürlüğü'ne, inşaat teknisyeni unvanında mesleki eğitim veren liselerin yapı, yapı ressamlığı, harita kadastro bölümleri mezunları arasından eski hükümlü daimi işçi alınacaktır. İlgilenen adayların, 29 Temmuz 2008 tarihine kadar Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri'ne veya Şube Müdürlükleri'ne şahsen başvurmaları gerekmektedir.

- Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na, sosyal çalışmacı unvanında normal işçi alınacaktır. İlgilenen adayların, Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlükleri'ne şahsen ya da "www.iskur.gov.tr" adlı İşKur internet adresi üzerinden müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 16.07.2008)

GÜNDEM