BASINDAN YAZILAR
Prim affı uygulaması ile ilgili sorular ve cevapları (2) / Erdal Aydın - MuhasebeTR

Prim affı uygulaması ile ilgili sorular ve cevapları (2) / Erdal Aydın

Sigorta prim borcu olan işverenler ile BağKur prim borcu bulunan sigortalılardan gelen prim affı ile ilgili sorulara cevap vermeye devam ediyoruz...


* "Avukat ve noterlerin prim affına yönelik ödeme kolaylığın dan yararlanması mümkün mü? Cevabınız için çok teşekkür ederim."

Topluluk sigortasına tabi olarak görev yapan avukat ve noterlerin, 2008/Mart ve önceki dönemlere ilişkin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ait prim borçları için ödeme kolaylığından yararlanmak amacıyla başvurma ları mümkün bulunmaktadır.

* "Özel bina ve ihaleli lerden kaynaklanan fark prim borcu bulunanların ödeme kolaylığından yararlanması mümkün müdür?"

İşverenlerin 31 Mart 2008 tarihi ve öncesinde biten özel bina inşaatı ve ihale konusu işler nedeniyle ön değerlendirme, araştırma veya tespit yapılması için 30 Haziran 2008 tarihine kadar müracaat ederek, bu işlemler sonucun da ortaya çıkan fark işçilik prim borcu bulunan işverenlerin ise 28 Temmuz 2008 tarihine kadar başvurarak ödeme kolaylığından yararlanmaları mümkündür.

* "Prim borcunu faiziyle birlikte daha önce ödeyenler faizi geri alabilir mi? SSK'ya prim borcu bulunanlardan, bu borcunu faiziyle birlikte ödeyenler bu prim affından geriye dönük olarak faydalanabilir mi? Ödenmiş olan faizi geri alma ihtimali var mı? Bilgi verirseniz sevinirim."

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarını kanundan önce ödemiş olanların ödediği faizi geri alması mümkün değil. Eğer affı beklemiş olsaydınız kârlı çıkacaktınız. Bekleseydiniz gecikme zamlarının yüzde 85'inden kurtulurdunuz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 19.06.2008)

GÜNDEM