BASINDAN YAZILAR
Kazım YILMAZ - Emekli kadınlar evde mi oturacak? - MuhasebeTR

Kazım YILMAZ - Emekli kadınlar evde mi oturacak?

 

 

Çalışma hayatında yeni bir dönem başlatacak olan yasa, 18 yaşının üzerindeki kadınların işe alınmasını teşvik ediyor ancak emekliler hariç

 

 

 

18-29 yaş arası erkeklerin ve 18 yaş üzerindeki kadınların çalıştırılmasına teşvik getiren İstihdam Paketi'nde bu teşviğin kapsamına ilişkin birçok kriter de var. Teşviğe konu işçilerin kadın da olsa erkek de olsa 1 Temmuz 2008 tarihinden önceki son 6 aylık dönemde aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları, yani son 6 ayda herhangi bir işte çalışmamış olmaları şartı aranıyor.

6 AY ÇALIŞMAMA ŞARTI
Bu düzenleme ile 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası'nın getirdiği emeklilik yaş hadlerine tabi olmamak, eski hükümlere tabi olmak amacıyla 30 Nisan 2008'den hemen önce sigortalı gösterilenlerden rövanş alınıyor. Eski hükümlere tabi olmak için kendilerini sigortalı göstertenler 6 aylık süreye takılıyor ve kapsam dışında kalıyor. Bir başka deyişle, sözü edilen teşvikten yararlanmak isteyen işverenlerin bu amaçla işe alacakları 1829 yaş arası erkek işçilerle, her yaştan kadın işçileri mutlaka 1 Ocak 2008-1 Temmuz 2008 arasında sigortalı olmayanlar arasından seçmeleri gerekiyor.

EMEKLİ KAPSAM DIŞI
Emekliler prim teşviki kapsamı dışında. Erkeklerde 29 yaş sınırı var, o yaştan önce de emekli olamayacaklarına göre, bu sınırlama bayanlar için geçerli. 18 yaşın üstündeki bayanların işe alınması teşvik ediliyor ama emekliler hariç. Önceden emeklileri çalıştırmak daha avantajlı idi, bu avantaj tersine döndü. Şimdiye kadar işe girmemiş olan emekli bayanlar bundan sonra uygulamanın sona ereceği 1 Temmuz 2009'a dek işe alınmayacak.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 03.06.2008)

GÜNDEM