BASINDAN YAZILAR
SGK, Bütçenize Aylık 200 Avro (€) Çalışan Anne Desteği Sağlıyor! / İsa Karakaş - MuhasebeTR

SGK, Bütçenize Aylık 200 Avro (€) Çalışan Anne Desteği Sağlıyor! / İsa Karakaş

Okuyucularımızın 200 avro (€) anne desteği yardımlarıyla ilgili her gün çok sayıda sual yöneltmesine binaen bu konuya açıklık getirmek için bu yazımızı ayırdık... Son zamanlarda sık sık kamuoyu gündemine getirilen bu desteğin mevzuatımızda yer alan genel nitelikte bir yasal destek olmadığını, bir AB projesinden ibaret oluğunun altını tekrar çizelim…

Çalışmak, işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız bu proje bir fırsat olabilir. Ülkemiz ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” ile bütçenize aylık 200 avro (€) Çalışan Anne Desteği sağlıyor. Bekâr ve özel gereksinimli çocuğu olan annelere aylık 250 avro (€) ödenmesi söz konusudur. 

Çalışan anne desteği için ön kayıtlar başladı. Ön kayıtlar e-Devlet şifresi ile buradan veya www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek olup ön kaydını başarıyla yapan ilk 3.700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilecek. 

Kimler başvurabilir?

Bu proje kapsamında; eğitimli çocuk bakıcısı istihdam eden anneler (Çalışan Anne Desteği) ve çocuk bakımı alanında MEB sertifikası almış kadınlar (Bakıcı Eğitim Teşviki) olmak üzere iki farklı grup hibe desteğinden faydalanmak mümkündür.

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet eden, 0-24 ay arasında çocuğu olan, iş arayan, işe geri dönmek isteyen ya da hâlihazırda 4/a sigortalısı olarak bir işverenin yanında tam zamanlı çalışan ve çocuğunu sigortalı olarak çalıştırdığı eğitimli (İŞKUR, MYK, MEB sertifikalı/diplomalı) çocuk bakıcısına baktıran anneler başvurabilir.

İlk başvuru sırasına göre kesin listeler ve yedek listeler oluşturulacaktır. Kesin listelerde yer açılması durumunda yedek listelerden aktarım yapılacaktır.

Çocuk, 36 aylık olana kadar (36’ncı ay dâhil) en fazla 32 ay boyunca destekten faydalanılabilir.

Nasıl başvurabilirsiniz?

Proje uygulama illerinde ikamet eden anneler, e-Devlet şifresiyle www.sgk.gov.tr internet sayfası üzerinden “Ön Kayıt” yapabilir.

Ön kayıt işlemi yapmadan önce e-Devlet şifresi almayı ve ikamet adresinizi kontrol etmeyi unutmayın. Detaylı bilgiye www.sgkegitimlibakici.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Hak kazanan annelere aylık 200 avro (€) mali destek sağlanacaktır. Bekâr anneler veya özel gereksinimli çocuğu olan anneler aylık 250 avro (€) ödeme alacaktır.

Elde edilecek avantajlar

Projeden sağlanan destekle her şeyden önce çocuğunuzu sigortalı olarak çalıştırdığınız eğitimli bakıcınıza baktırır ve çocuğunuzun kaliteli bir bakım görmesini sağlamış olursunuz. Aile bireyleriniz ile birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. Ayrıca;

  • Belli bir yaşa geldiğinizde emekli aylığı bağlanır.
  • İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle kısmen veya tamamen çalışamaz duruma geldiğinizde sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.
  • İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hâli nedenleriyle çalışamadığınız sürelerde ödenek alırsınız.
  • Herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışamaz duruma geldiğinizde malullük aylığı bağlanır.
  • Vefat ettiğinizde eş ve çocuklarınız ile anne ve babanıza aylık bağlanır.

Faydalanıcı annelerin sorumlulukları

Kesin kaydınızı yaptırdıktan sonra aylık olarak mali destekten yararlanabilmeniz için;

• Öncelikle bakıcı sizin evinizde veya kendi evinde çocuğa bakmaya başlamalıdır.
• Takvim ayları itibarıyla aylık 30 gün bir işverenin yanında çalışmanız bulunmalıdır.

• Kayıtlı bir bakıcı çalıştırdığınız için takvim ayı itibarıyla bakıcı adına 30 günlük sosyal güvenlik primini düzenli olarak ödemelisiniz.

• Proje ekibi veya Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından zaman zaman bakıcınızın gerçekten çocuğa bakıp bakmadığını öğrenmek ve bakım hizmetinin kalite düzeyini belirlemek amacıyla ev ziyaretleri gerçekleştirilecektir. Ayrıca;

• Çocuk bakıcısının iş kazası geçirmesi veya meslek hastalığına yakalanması hâlinde bunun süresi içinde SGK’ya bildiriminin yapılması,

• Evde sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdığınız için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda belirtilen diğer yükümlülükleri yerine getirmek gerekmektedir.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 29.02.2020)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM