BASINDAN YAZILAR
Çalışanlar Dikkat! Bunu Yaparsanız Tazminatsız Kovulabilirsiniz - MuhasebeTR

Çalışanlar Dikkat! Bunu Yaparsanız Tazminatsız Kovulabilirsiniz

Yargıtay, çalıştığı iş yerinde evli bir kadını bakışları ve sözleriyle taciz eden şoförün, iş akdinin haklı nedenle feshedildiğine hükmetti. Yerel mahkeme tarafından verilen kıdem ve ihbar tazminatı kararını bozan Yargıtay, cinsel tacizin haklı fesih sebebi olduğunu belirtti.

İşyerinde tacize maruz kalan bir kadının şikayetiyle ilgili Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal niteliği taşıyacak bir karar verdi. Dava konusu olay şöyle gelişti. Sakarya'daki bir mağazada kasiyerlik yapan evli kadın, aynı iş yerinde çalışan kişiyi, sürekli kendisini izlediğini, bakışlarıyla taciz ettiğini, "Seni izlemek beni mutlu ediyor. Sen ne güzelsin, ne kadar sıcakkanlısın" gibi sözler söylediğini ileri sürerek mağaza yönetimine şikayet etti. Suçlamaları kabul etmeyen ve mağazada şoför olarak çalışan kişi, işten çıkartıldı. İş akdinin haksız nedenle feshedildiğini iddia eden çalışan, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinde de bulunarak dava açtı.

SÜREKLİ İZLİYORDU
Sakarya 1. İş Mahkemesi'ndeki yargılama sırasında işveren, davacı çalışanın kadın personele cinsel tacizde bulunduğunu savundu. Kasiyer kadın ise davacının sürekli kendisini izlediğini, farklı kasalara gittiğinde davacının da yanına geldiğini, sözlü tacizlere maruz kaldığını öne sürdü. Dinlenen bazı tanıklar da olayı doğruladı. İşverenin, söz konusu çalışanın iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini somut delillerle ispatlayamadığı sonucuna ulaşan mahkeme, kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti. Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu.

HAKLI FESİH NEDENİ
İş Kanunu'ndaki hükümler kapsamında cinsel tacizin haklı fesih sebebi olduğu aktarılan kararda, "İş yerinde cinsel tacizin önlenmesinin yolu, taciz mağdurunun herhangi bir aşağılamaya maruz kalmadan karşı çıkabilmesinden, tacizde bulunanı şikayet edebilmesi için ortam sağlanmasından, taciz failinin ise gerekli yaptırımlara maruz kalacağını bilmesinden geçmektedir" tespitine yer verildi. Kararda, işverenlerin de bu konuda duyarlı davranması, tacizi engelleyici, mağdurun çekinmeden şikayetçi olabileceği ortamı sağlamak için gerekli tedbirleri alması, iddiaları ciddiyetle soruşturup gerekli yaptırımları uygulaması gerektiği ifade edildi.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 30.09.2019)

GÜNDEM