BASINDAN YAZILAR
Malulen Emeklilikte Yaş Şartı Yok! / Resul Kurt - MuhasebeTR

Malulen Emeklilikte Yaş Şartı Yok! / Resul Kurt

Okurumuz Onur F., “Malulen emeklilik için %60 engelli raporumuz var. 973 gün sigorta primimiz var. İlk sigorta girişi 24.11.2000’dir. Askerlik sevk tarihi 06.11.1984, terhis tarihi 07.05.1986 malulen emeklilik için ne yapmamız gerekli bize yardımcı olabilir misiniz?”diyor. 

Sağlık durumunun çalışmaya uygun olmaması halinde sigortalıların uğrayacağı gelir kayıplarının telafisi amacıyla sosyal güvenlik sistemine göre malulen emeklilik imkânı vardır. 

Yani, sigortalı olduğu dönemde malul olmamakla birlikte sigortalı olduktan sonra çeşitli nedenlerle meslekte kazanma/çalışma güçlerini kaybetmeleri halinde gerekli prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları halinde malulen emekli olabilmeleri mümkün bulunmaktadır. Malulen emeklilik için belli bir yaş şartını tamamlamaya gerek yoktur. 

5510 Sayılı Kanun’un 26. Maddesi’ne göre malulen emeklilik olabilmek için sağlanması gereken şartlar; 

4/a sigortalısının resmî kurumlardan aldığı belgeyle malul sayılması (Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60'ını kaybettiğini belgelemesi)

En az 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün prim ödeme şartının sağlanması, başkasının bakımına muhtaç ise sigortalılık yıl şartı aranmaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

SGK’ya tahsis talep başvurusunda bulunulmasıdır.

Bu şartların sağlanması halinde kişiye malullük aylığı bağlanmaktadır. 

Değerli okurumuzun sorusuna gelince, yukarıda açıklandığı üzere malulen emekli olabilmek için en az 1800 gün prim ödenmiş olması şart. 1800 günden eksik kalan 827 günün 540 gününü askerlik borçlanmasıyla tamamlanması ve 287 gün için sigortalı çalışarak veya isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödenmesi halinde malulen emekli olunması mümkündür. 

*** 

Bağ-Kur prim teşvikinden nasıl yararlanırım?

Okurumuz A. Derindere, “Merhaba, ben Bağ-Kur’luyum. Hala firma ortaklığım bulunmuyor. 1 ay önce yeni bir firma açtım. Bağ-Kur prim desteğinden yararlanabilir miyim yoksa ilk defa mı Bağ-Kurlu olmam gerekiyor?” diyor. 

Değerli okurum, Bağ-Kur prim teşviki bazı koşullara bağlı. Bu koşullar; 

1-İlk defa 1.6.2018 tarihinden itibaren sigortalı sayılması, 

2-Sigortalının 18-29 yaş aralığında olması, 

3-Genç girişimci kazanç istisnasından yararlanması ve bunu vergi dairesinden alınacak yazıyla belgelemesi, 

4. Gerçek kişi vergi mükellefi olmasıdır.   

Kişi şirket ortağı ise Bağ-Kur prim teşvikinden yararlanamaz. 

Bu şartları sağlıyorsanız vergi dairesinden genç girişimci kazanç istisna yazısı alıp Bağ-Kur dosyasının bulunduğu SGK Müdürlüğüne başvuru yapınız. 

Ayrıca, 4/b kapsamındaki sigortalıların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, beş puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanacağını da hatırlatmış olalım. Sigortalıların beş puanlık Bağ-Kur prim indiriminden yararlanabilmeleri için primlerin Hazine’ce karşılanmayan kısmının yasal süresi içinde ödenmesi, SGK’ya kendi sigortalılıklarından kaynaklanan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması şarttır. 

(Kaynak: Star Gazetesi | 01.11.2018)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM