BASINDAN YAZILAR
Erdal AYDIN - KPSS'ye girecek adayların dikkatine! - MuhasebeTR

Erdal AYDIN - KPSS'ye girecek adayların dikkatine!

2008 yılında Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) ne zaman yapılacağı konusunda sayısız mail almaktayım. ÖSYM tarafından yapılacak KPSS'nin tarihleri, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu tarafından ilan edilmişti. Bununla birlikte yaklaşık 3 milyon kişiyi ilgilendiren KPSS'nin tarihlerini tekrar hatırlatmakta yarar görüyorum. KPSS, lisans düzeyindeki adaylar için 2829 Haziran 2008, önlisans ve ortaöğretim düzeyindeki adaylar için 21 Eylül 2008'de yapılacaktır.

* 28-29 Haziran 2008'te yapılacak sınavlara kimler başvurabilir?
4 yıllık fakülte veya meslek yüksek okul mezunu olup ya da olabilecekler, KPSS (A) grubu ya da öğretmenlik kadroları ile (B) grubu kadrolara başvuracak adaylar...

* KPSS (A) grubu kadroları...
KPSS (A) grubu kadroları; Başbakanlık, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile İl Özel İdareleri ve belediyelerin teftiş kurullarında yer alan kadro ve görevleri ifade etmektedir. KPSS (A) grubuna müfettiş, uzman ve denetmen yardımcılığı gibi kadroları örnek verebiliriz.

* KPSS (A) grubu kadrolarına hangi bölüm mezunları girmektedir?
Günümüzde kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan KPSS (A) Grubu kadrolara, çoğunlukla iktisadi ve idari bilimler, siyasal bilgiler, hukuk ve işletme fakültesi mezunları girmektedir. Ancak, bazı kamu kurum ve kuruluşları sınırlı olmak kaydıyla mühendislik, fen edebiyat, iletişim, ziraat, veterinerlik, tıp, eczacılık, diş hekimliği fakültesi; ev ekonomisi, sosyal hizmetler, sağlık idaresi yüksekokulu; sosyoloji, felsefe, psikoloji ve istatistik bölümü mezunları mezunlarını da aramaktadır.

* KPSS (A) grubu kadroları için herhangi bir yaş şartı var mıdır?
Kamu kurum ve kuruluşlarının KPSS (A) grubu kadrolarda yer alan kadrolar için yaş şartı kendi özel yönetmeliklerinde düzenlenmektedir. Uygulamada yaş şartı genel olarak, yönetmeliklerde "30 yaşından gün almamış olmak" şeklinde yer almaktadır. Ancak, bazı kurum ve kuruluşların yönetmeliklerinde yaş şartı "35 yaşından gün almamış olmak" şeklinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu yüzden 30 yaşın üstünde bulunan adaylarında başvurması önem arz etmektedir.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 26.02.2008)

GÜNDEM