BASINDAN YAZILAR
Üst Kurullarda Zamma Maliye Vetosu Geldi - MuhasebeTR

Üst Kurullarda Zamma Maliye Vetosu Geldi

 Ücretlerde eşitlik getiren 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile maaşları artırılan üst kurul çalışanı uzman ve murakıplar, Maliye’nin ‘tekrar indirilmeli’ açıklamasına tepki gösterdi

Eşit işe eşit ücret öngören 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ilgili tartışma büyüyor. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), KHK’nın üst kurullardaki murakıp ve uzmanlara ilişkin hükümleri iptal etmesinin ardından, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda torba yasa tasarısına yeniden aynı hükümler konuldu. Uzmanların maaşları, AYM’nin kararının ardından yıl başında kendilerinden önce işe başlayan uzmanların seviyesine çıkartıldı. Maliye yetkililerinin, “Torba yasa yürürlüğe girdiğinde maaşların tekrar indirilmesi gerekir” açıklaması, uzmanların tepkisini çekti.
666 sayılı KHK’dan sonra üst kurullarda işe başlayan uzman ve murakıpların aynı işi yapan fakat kendilerinden önce işe girmiş kişilerden düşük maaş almalarını öngören hükümler Anayasa Mahkemesi tarafından geçen yılın ekim ve aralık aylarında iki ayrı kararla iptal edildi. 

(Kaynak: haberturk | 11.04.2016)

GÜNDEM