BASINDAN YAZILAR
Kıdem Halka Sorulacak - MuhasebeTR

Kıdem Halka Sorulacak

 Hükümet, kıdem tazminatında yeni sistem için kamuoyunun görüşünü alacak. Getirilecek sistemle, 1 gün çalışan da istifa eden de kıdem tazminatı alabilecek. Herkesin fon hesabı olacak

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 'kıdem tazminatında' yeni dönem için geri sayım başladı. Hükümet, işveren ve işçi kesiminin yer aldığı Üçlü Danışma Kurulu, yeni 'kıdem tazminatı modeli' için toplanıyor. 1 gün çalışanın bile tazminat alması üzerine kurgulanan model konusunda, hükümet kamuoyu araştırmaları ile toplumun nabzını tutacak. Akademisyenler, sivil örgütler başta olmak üzere farklı kesimlerin görüşü alınacak.

HAKLAR KORUNACAK
Öncelikle, çalışmakta olanların kıdem hakkına hiçbir şekilde dokunulmayacağının garantisi verilecek. Hükümet, kıdem tazminatıyla ilgili çalışmayı 3 aylık takvime bağladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun yürüttüğü faaliyetlere Ekonomi, Kalkınma, Maliye bakanlıkları ile Hazine, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR ve sosyal taraflar katılacak. Çalışmada bireysel 'Kıdem Tazminatı Fonu' oluşturulması öneriliyor. Fonla, işçinin hesabında tazminatın birikmesi, belirlenen süre sonunda da 'işten çıkarma nedenine bağlı olmadan' bu tutarın işçiye ödenmesi planlanıyor. İşçi kesimi bir yıllık çalışma karşılığında 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı hakkının sürmesini istiyor. Fon kurulmadan önce çalışmaya başlayan işçi, eski sistemde kalabildiği gibi yeni sisteme tamamen geçebilecek. Ya da yeni sisteme kısmen transfer olabilecek.

HERKES TAZMİNAT ALACAK
Hükümet, çalışan herkesin kıdem tazminatı almasını hedefliyor. Yeni sistem için işçi ve işverenlerle masaya oturulacak. Uzlaşma sağlanan model hayata geçirilecek.

ŞUBAT'TA MECLİS'TE
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kıdem tazminatı alan işçilerin oranının yüzde 10'da kaldığını belirterek, hedeflerinin işten ayrılan herkesin kolay şekilde tazminat alması olduğunu vurguladı. Kıdeme ilişkin tasarıyı Şubat'ta Meclis'e sevk etmek istediklerini belirten Lütfi Elvan, orta yolun bulunacağı mesajını verdi.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 11.01.2016)

GÜNDEM