BASINDAN YAZILAR
Çiftçiye Sosyal Güvence Lüks / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Çiftçiye Sosyal Güvence Lüks / Sadettin Orhan

 Sosyal güvenlik alanında reform zengini bir ülkeyiz. En son 2008 yılında yapılan reformun üzerinden 7 yıl geçti. Şu an uygulanmakta olan sistem, mevzuat olarak 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Reformun temel hedeflerinden birisi daha geniş nüfusu sosyal güvenlik kapsamına almaktı. Kayıt dışı istihdamdaki kısmi azalma buna bir miktar katkıda bulundu. Fakat öbür taraftan tarım nüfusu büyük ölçüde sosyal güvenlik dışında bırakıldı. 2008 yılından beri tarımsal istihdamda sürekli artış yaşanmasına rağmen, sosyal güvence kapsamındaki kişi sayısında sürekli azalma var.

 


Kaynak: SGK, TÜİK


Tarım istihdamı ile sosyal güvenceli kişi sayısındaki ters yönlü gidişat tabloda net olarak görülüyor. 2008 yılında tarımda çalışanların yüzde 25’i sosyal güvence kapsamındayken, 2014 yılında bu oran yüzde 15’e gerilemiş. TÜİK’in veri toplama yöntemi, kayıt dışı istihdam ve Türkiye’deki tarım işletmeleri profili sebebiyle verilerin çok sağlıklı olmadığını biliyoruz. Yine de SGK’nın “sosyal güvenceli kişi” verilerini kendi başına dikkate aldığımızda dahi, dramatik bir düşüş görülüyor. Bu düşüş, 2008’deki reformun sosyal güvenliğin kapsamını genişletme hedefiyle tamamen zıt bir görüntü. Bu tablo, geniş tarım kesimini primli sosyal güvenlik sisteminden çıkarıp, ayni/nakdi sosyal yardımlara muhtaç hale getiriyor. Bu da kırsaldaki yoksulluğu yok etmeyi değil, yönetmeyi tercih ettiğimizi gösteriyor. Son sosyal güvenlik reformunun sene-i devriyesinde ve 1 Kasım seçimleri arefesinde, projelerini anlatacak siyasi partilerin bu tabloyu iyi analiz etmeleri gerekiyor.
 
Amatör sporcular mağdur
 
Soru: Sadettin Bey, ben 13 yaşında bayan futbol takımına girdim ve amatör statüde 20 yıl futbol oynadım. Fakat bu süre boyunca ne sigortam oldu ne bir gelirim. Şimdi geriye dönük olarak benim sigorta ve emeklilik hakkım olabilir mi? Arzu O.

Cevap: Değerli okurum, üç milyona yakın lisanslı sporcu var. Bunların çok büyük bir kısmı amatör sporcu kategorisine giriyor. Yani sporu bir meslek edinmemiş olup, sözleşme ve düzenli ücret karşılığı olmaksızın sporunu icra eden kişiler.

1 Ekim 2008’den önce amatör sporcular için topluluk sigortası uygulaması vardı. Fakat bu tarihten sonra topluluk sigortası da kaldırıldı. Sizin gibi yıllarını amatör sporcu olarak geçiren kişiler ciddi mağduriyet yaşıyor. Amatör futbol oynadığınız yıllar için maalesef geriye dönük sigorta veya emeklilik hakkı talep edemiyorsunuz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 30.09.2015)

GÜNDEM