BASINDAN YAZILAR
Ehliyet Alacaklar İçin 10 Eylül Uyarısı - MuhasebeTR

Ehliyet Alacaklar İçin 10 Eylül Uyarısı

İstanbul Sürücü Kursları Federasyonu Başkanı ehliyet alacakları 10 Eylül tarihi ile ilgili uyardı. 10 Eylül'den sonra ehliyet kursuna kayıt yaptıranlar stajyer sürücü olacaklar.

Stajyer sürücü uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlıyor. Sürücü adaylarını uyaran İstanbul Sürücü Kursları Federasyonu Başkanı Murat Tekin ehliyat almak isteyenlerin 10 Eylül 2015'e kadar kayıt yaptırmaları ve 10 Ekim'de yapılacak ehliyet sınavına girmeleri gerektiğini, 10 Eylül'den sonra sürücu kursuna kayıt yaptıranların stajyer sürücü belgesi alacaklarını bildirdi.

Tekin, stajyer sürücü ehliyetinin 2 yıl süre ile geçerli olacağını, 2 yıl sonunda başarılı olan stajyer sürücülerin ehliyet alabileceklerini açıkladı. 2 yıllık stajyer sürücülük döneminde sürücülere 75 ceza puanı hakkı verileceğinin altını çizen Tekin, 2 yıl boyunca ceza puanını dolduran sürücülerin psikoteknik belgesi aldıktan sonra yeniden sürücü kursuna kayıt yaptırması gerektiğine dikkat çekti.

75 ceza puanını doldurmak için 0,20 promil alkollü araç kullanmak, 3 kez yaya üstünlüğünü ihlal etmek ve 3 kez kırmızı ışıkta geçmenin yeterli olduğunu ifade eten Tekin, bu durumda sürücünün yeniden sürücü kursuna müracaat etmesi gerektiğini belirterek ilk kez ehliyet alacakların 10 Eylül tarihine kadar sürücü kurslarına kayıt yaptırmaları gerektiğini kaydetti.

(Kaynak: Kamu Sosyal | 19.08.2015)

GÜNDEM