BASINDAN YAZILAR
SGK Dolandırıcılarına Dikkat! / Resul Kurt - MuhasebeTR

SGK Dolandırıcılarına Dikkat! / Resul Kurt

 2012 yılbaşından itibaren genel sağlık sigortası kapsamına tüm vatandaşlar ve ülkemizde yaşayan bir kısım yabancılar alınmıştır. Vatandaşlarımızdan herhangi bir sosyal güvence kapsamında olmayanlar zorunlu olarak genel sağlık sigortası primi ödemekle yükümlü tutulmuştur.

Özellikle kısmi süreli (part time) çalışanların genel sağlık sigortası primlerine ilişkin birçok kez bu köşemizden ayrıntıları yazmıştık. Kısmi süreli bir çalışan genel sağlık sigortası primlerini ay içerisinde 30 güne tamamlamak durumunda olup; tamamlamadığı takdirde kendisine, gelir düzeyine göre borç çıkmaktadır. Esasen kısmi süreli çalışanların GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu sosyal güvenlikteki en büyük yanlışlardan biridir. Kayıt dışılığı tetiklemekte ve sosyal güvenlik sistemine yararı bulunmamaktadır. Bu durumun derhal düzeltilmesi gerekmektedir.

Genel sağlık sigortası primlerinin 30 güne tamamlanması veya GSS primlerinin ödenmesi zorunlu olan kapsamındaki kişilere borç çıkması ‘dolandırıcıların’ da ilgisini çekmiş olacak ki birçok vatandaşımıza ‘şu kadar borcun var, şu hesaba yatırın’ gibi mesajlar, telefonlar gelmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu da vatandaşlardan gelen bu şikayetlere kayıtsız kalmayarak bir duyuru yayınladı. Buna göre;

Genel sağlık sigortası primleri sadece SGK ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve SGK web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel

sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız SGK ünitelerinden ya da www.sgk.gov.tr adresindeki ‘E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve

Prim Borcu Sorgulama’ ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilmektedir.

SGK tarafından hiçbir vatandaş “Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız” gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini belirtmekteyiz.

Sahte müfettişlere dikkat!

Maalesef yasal boşlukların fazlalığı ve ciddi bir yaptırım olmaması nedeniyle piyasada sahte müfettiş, sahta denetçi, sahte emniyet müdürü, sahte vergi müdürü gibi isimlerle birçok şirket dolandırılıyor. Dolandırıcılığın son modası yine sahte iş müfettişi ve SGK müfettişliği üzerinden yapılıyor.

Bu sahte müfettişlerin irtibat numarası olarak verdiği telefon arandığında ‘Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na hoşgeldiniz’ karşılama sesi ile telefonlara cevap veriliyor ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan aranmış imajı veriliyor. Sosyal Güvenlik yayınları adı altında kitaplar pazarlanarak 5.000, 10.000, 20.000 TL gibi fahiş fiyatlar isteniyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SGK hiçbir şekilde kitap satmamaktadır. Bu müfettişler yönetici asistanlarını korkutarak şirketlerin Genel Müdürleri ile görüşüp, kitap satıyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SGK da uyuyarak bu durumu izliyor.

İİBF’liler mağdur

Daha önce de bu köşemizden İİBF mezunu 400 bin gencimiz hukuk ve ekonomi bilgisi altyapısı ile kamu ve özel sektörde mağduriyet yaşadığını söylemiştik. Ne yazık ki bu büyük sorunlar devam ediyor. İş Hukuku, Vergi Hukuku, İdare Hukuku, Kamu Yönetimi, İşletme, İktisat, Muhasebe gibi, kamu kurum ve kuruluşlarında en gerekli derslerde başarılı olan İİBF’li arkadaşlarımız atama beklemektedir. Umarım en kısa sürede bu problem çözülür ve mağduriyetler son bulur.

(Kaynak: Star Gazetesi | 24.01.2015)

GÜNDEM