BASINDAN YAZILAR
Çocuk Yapan Evde Çalışacak - MuhasebeTR

Çocuk Yapan Evde Çalışacak

 Avrupa'nın bile sollandığı, çalışan annelere ve anne adaylarına getirilen hakların yankıları sürüyor. Anneler doğum sonrasında evde çalışabilecek

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı, 'Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması' programının yankıları sürüyor. Avrupa'daki düzenlemelerin bile geride bırakıldığı program ile çalışan annelere ve anne adaylarına binbir türlü imkan tanınıyor.

Tam ücretle yarı zamanlı çalışma, derece-kademe ilerlemesi, kısmi çalışma hakkı gibi imkanlar dikkat çekiyor. Bu haklardan en önemlilerden biri ise 3 çocuğu olan annelere verilen bin 300 liralık yardım. Annenin ilk doğumunda 300 lira, ikinci doğumunda 400 lira, üç ve daha çocukta ise 600 lira doğum yardımı yapılacak. Davutoğlu'nun verdiği bilgilere göre, 38 başlıktan oluşan eylem planının bazı maddeleri şöyle:

* Annelere birinci çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk için 6 ay yarı zamanlı ücretli çalışma hakkı getirilecek.

KREŞ İMKANI ARTIRILACAK
Anne eğer isterse çocuğu ilkokula başlayana kadar yani 5.5 yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkına sahip olacak. Anne haftada 30 saatten az olmamak üzere kısmi zamanlı çalışacak.

* Devlet memurlarına verilen 192 TL'lik doğum yardımı tüm annelere genişletilecek. Anneye doğum yaptığı anda ilk çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira, üçüncü çocukta da 600 lira ödenecek.

* Evlat edinilmesi halinde ücretli ve ücretsiz doğum izinlerinden yararlanılacak.

* Prematüre doğumlarda annelik izin hakları 9 aya göre (40 hafta) düzenlenecek. Yani bebek 7 aylık doğarsa aradaki 2 aylık süre de ayrıca verilecek.

* Doğumda babalar için verilen 3 günlük izin 5 güne çıkarıldı. Devlet memurlarının doğum izninde oldukları dönemde kadro ve dereceleri ilerleyecek.

*Özel sektörde kreş imkanı artırılacak. Belediyelere kreş yükümlülüğü geliyor. Belediyelerde, 'aile meclisi' kurulacak.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 12.01.2015)

GÜNDEM