BASINDAN YAZILAR
Torba Böyle Çıkar! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Torba Böyle Çıkar! / Sadettin Orhan

 Bildiğiniz gibi şu an Meclis’te 20 milyondan fazla insanın beklediği Torba Kanun yasalaşma sürecinde. Kanunun son 20 maddesi 62. Hükümet’in kuruluşu ertesine kalınca, torbaya yeni konuların girebileceği söylentileri hız kazanmıştır. Özellikle ekonomi yönetiminin değişmesi halinde Torba Kanun’un içeriğinde de değişiklikler olabileceği bekleniyordu. Örneğin:

- Emeklilikte yaşa takılanlar

- Staj sigortasını borçlanmak isteyenler

- Sigorta başlangıcından önce doğum yapmış olup da borçlanma talep edenler

- Bağ-Kur için hizmet sildirme ve borçlanma bekleyenler

- Kadro bekleyen taşeron işçileri ve 4/C’liler bu grubu oluşturuyordu. Fakat yeni kabinede ekonomi yönetimi aynen korununca, söz konusu beklentiler adeta boşa çıktı. Zira Sayın Babacan başta olmak üzere ekonomi ve sosyal güvenliğin başında bulunan isimler, Torba Kanun’a bu düzenlemelerin girmesine sıcak bakmamışlardı. Dolayısıyla “acaba torbaya biz de girer miyiz” hesabı yapan kesimler için yeni kabine pek ‘ümit’ vadetmiyor.

Kekemelik erken emekli etmez

Soru: Sadettin Bey, ben kekemelik problemi yaşıyorum. Kekemelik problemim nedeniyle vergi indiriminden ve malul olarak emeklilikten yararlanabilir miyim? Bunun için ne yapmam gerektiğini yazarsanız çok memnun olurum. Adem Y.

Cevap: Değerli okurum, kekemelik bir rahatsızlık olmakla birlikte malulen emeklilik sebebi sayılmıyor. Vergi indirimiyle erken emekli olabilmeniz için de en az %40 oranında engelli raporu almanız gerekir. Kekemelik rahatsızlığı ile bu oranda rapor almanız mümkün değil. Dolayısıyla normal statüde emeklilik şartlarınızı bekleyeceksiniz.

Üç çocuk borçlanabilir

Soru: Sadettin Bey, annem 1951 doğumlu ve 1982 yılında 60 gün sigortalı çalışmış. 1974, 1977, 1987 ve 1988 doğumlu olmak üzere dört çocuğu var. Annemin emekli olabilmesi için şartlar nelerdir? Doğum borçlanması yapabilir mi? Bunun için ne kadar ücret ödemeliyiz? Eğer emekli olursa tahminen ne kadar maaş bağlanır? Onur A.

Cevap: Değerli okurum, anneniz 3600 günü doldurduğu tarihte emekli olabilir. Sigorta başlangıcından sonraki 1987 ve 1988’deki doğumlar için borçlanma yapabilir. İki doğum arasındaki süreyi ve 1988’deki doğumundan sonraki iki yıllık süreyi borçlanabilir. Kalan günlerini SSK’lı olarak tamamlarsa 3600 günle emekliliğe hak kazanır. Doğum borçlanmasında her ay için 362 lira ödersiniz. Bugün emekli olduğunu varsayarsak, annenize yaklaşık 650 lira aylık bağlanır.

SSK devam eder

Soru: Sadettin Bey, bir kişi anonim şirkette 2005 yılında SSK’lı olarak işe giriyor. 01.10.2007’de bu şirkete ortak oluyor. Kesintisiz şekilde SSK’sı devam ediyor. Ayrıca aynı kişi 15.10.2013 tarihinde bu şirketin yönetim kurulu üyeliğine seçiliyor. Bu kişi yönetim kurulu üyesi olunca Bağ-Kur’a geçmesi gerekiyor mu? Bu konuda nasıl bir yol izlemek gerekir? Mehmet Ö.

Cevap: Mehmet Bey, bahsettiğiniz kişinin yönetim kurulu üyeliği 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlasaydı, SSK’sı kesintiye uğramadığı için yine SSK’lı olarak devam edebilirdi. Fakat 1 Ekim 2008’den sonra yönetim kurulu üyesi olduğu için, 5510 Sayılı Kanun’un amir hükmü gereği aynı şirketten SSK’lı devam edemez. 15.10.2013 tarihinden bir gün önce SSK’sı sona erer ve bu tarih itibariyle 4/b (Bağ-Kur) statüsüne geçmiş sayılır.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 30.08.2014)

GÜNDEM