BASINDAN YAZILAR
1 Gün İşe Gelmeyen Tazminatsız Atılır Mı? / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

1 Gün İşe Gelmeyen Tazminatsız Atılır Mı? / Ali Şerbetçi

 3 yıldır matbaada ustabaşı olarak çalışıyorum. İşveren, işe 1 gün gelmedim diye çıkışımı verdi.
Tazminatımı istediğimde "Tutanak tuttuk, o yüzden tazminat yok" dediler.
Kaç gün gelmeyen işten atılır? H.K.


İş Kanunu'na göre; işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü veya 1 ay içinde 2 defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda 3 iş günü işine devam etmemesi halinde işveren işçinin iş sözleşmesini tazminatsız olarak feshedebilir. İşe 1 gün mazeretsiz olarak gelmemek işveren için haklı fesih sebebi değildir. Bu nedenle tazminat hakkınız vardır.
Tazminatınızı almak için Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüğüne şikayette bulunabilir ya da doğrudan işten haksız olarak çıkartıldığınız için iş mahkemesine dava açabilirsiniz. 

Eşim ve ben SSK emeklisiyiz. İleride ölüm hali olursa, eşler birbirinden maaş alabilir mi? "Aynı kurumdan emekli olursan alınmaz" diye duydum. Bunun doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
Gülşah KOYUNCU 


Almış olduğunuz duyumlar yanlış. Eşlerin ikisi de ister emekli olsun, ister çalışan olsun ileride birisinin vefat etmesi durumunda sağ olan eşe ölüm aylığı bağlanmaktadır. Eşten bağlanan ölüm aylığında aynı veya farklı kurum olmasına bakılmaz. Her durumda eşten eşe ölüm aylığı bağlanır. 

12 yıllık bir çalışmanın ardından evlilik nedeniyle işten ayrıldım. Kıdem tazminatımı ödemediler, ben de onları mahkemeye verdim. Bunun üzerine anlaşarak belli bir miktar tazminat aldım. Şimdi yeniden bir işe girdim. Tazminatı geri alabilirler mi? P.H. 

İşveren size başka işte çalıştığınız için dava açarsa, burada mahkeme öncelikle olayın nedenini araştıracaktır. Eğer o işyerinden ayrıldıktan hemen sonra başka bir işyerinde çalışmaya başlamış iseniz, burada mahkeme kötü niyete hükmederek tazminatın geri ödenmesine karar verebilir. Ancak aradan belirli bir süre geçmiş ise ve eşiniz işsiz kaldığı için çalışmak zorunda kaldığınızı ispatlayabiliyorsanız, bu durumda mahkeme tazminatın geri ödenmesine karar vermez. 

Ne Zaman Emekli Olurum?

01.03.1966 doğumluyum. SSK girişim 01.11.1987. Askerliğimi SSK'dan önce 18 ay olarak yaptım.
8200 günüm var. Askerlik borçlanmasının ne kadarını borçlanmam lazım? Kaç yaşında emekli olabilirim? 5...929776 Nolu SMS 


SSK girişinize göre; 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 12 aylık askerlik borçlanıp ödemeniz halinde 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda başka prim ödemeden 01.03.2015 tarihinde emekli olabilirsiniz. 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 29.01.2014)

GÜNDEM