BASINDAN YAZILAR
Bağ-Kur'luya Müjde Yolda / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Bağ-Kur'luya Müjde Yolda / Sadettin Orhan

 Esnaf ve şirket ortağı gibi bağımsız çalışanlar eski adıyla Bağ-Kur, yeni adıyla 4/b sigortalısı sayılıyor.

Bu kişiler sigorta primlerini bizzat kendileri ödediklerinden, prim ödemeyi en fazla aksatan kesimi teşkil ediyorlar. Çalışırken en az 315 lira prim ödeyen Bağ-Kur'lular, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse aylıklarından %15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesiliyor.

Esnaf kesiminden sürekli prim affı veya yeniden yapılandırma taleplerine maruz kalan hükümet, esnafın prim yükünü azaltmaya dönük olarak çalışma yaptırıyor. Alternatifli olarak yürütülen çalışma kapsamında;
· Emekli esnaf ve sanatkârdan kesilen %15'lik SGDP'nin kaldırılması veya azaltılması,
· Düzenli prim ödeyen işverenlere uygulanan beş puanlık prim indiriminin esnafa da yaygınlaştırılması,
seçenekleri değerlendiriliyor. Her iki alternatifin de küçük esnaf ve vergi mükellefinin üzerindeki yükün hafifletilmesi açısından son derece isabetli olacağı muhakkak. Özellikle işverenler üzerinde çok olumlu etkisi olan beş puanlık prim indirimi uygulamasının esnaf açısından da olumlu sonuç vereceğini söyleyebiliriz.

Maaşı hak etmeden ikramiye verilmez

Soru: Sadettin Bey, ben TSK'da görev yapıyorum. 2015 yılında emekliliğe hak kazanıyorum. Yalnız 25 yılım doldurup yaşı beklemek için ayrılırsam emekli ikramiyemi alabilir miyim? Murat Ç.

Cevap: Değerli okurum, ikramiyenizin ödenebilmesi için emekli aylığına hak kazanmanız gerekiyor. Hizmet süresinden sonra yaş şartını da yerine getirdiğinizde aylığınızla birlikte ikramiyeniz de ödenir.

İki yıl sigortasız beklemeniz gerekir

Soru: Sadettin Bey, 20 yıl Almanya'da çalıştıktan sonra Türkiye'ye döndüm. 2,5 yıldır Türkiye'de sigortalı olarak çalışıyorum. Almanya'daki primlerimi iade almak için SGK'ya başvurduğumda iki yıl beklemem gerektiğini söylediler. Verilen bilgi doğru mudur? Bana tavsiyeniz nedir? Gökay K.

Cevap: Gökay Bey, Almanya'dan kesin dönüş yaptıktan sonra primlerinizi iade alma hakkınız var. Fakat bunun için Türkiye'de iki yıl sigortalı olmaksızın beklemeniz gerekiyor. Çalışmakta olduğunuz işten ayrılıp iki yıllık süreyi beklerseniz primlerinizi iade alabilirsiniz.

18 yaş öncesi geçerlidir

Soru: Sadettin Bey, ben 1967 doğumluyum ve 1981 yılında amcamın yanında iki ay kadar sigortalı çalışmam var. Daha sonra çırak olarak sigortam yapılmıştı. Şu an hizmet dökümüme baktığımda 1981 yılındaki primlerim görünmüyor. SGK'dan gelen yazıda da sigorta başlangıcımın 18 yaşımı doldurduğum 1985 yılı olarak kabul edildiği yazıyor. Benim 14 yaşımdaki çalışmalarım geçersiz midir? Emeklilik hesabım neye göre yapılmalı? Mehmet M.

Cevap: Mehmet Bey, emeklilik için sigortalılık süresi, prim günü ve yaş olmak üzere üç şartı yerine getirmeniz gerekir. Emeklilik yaşınız hesaplanırken 1981 yılındaki girişiniz dikkate alınır fakat 25 yıllık sigortalılık süresinin başlangıcı olarak 18 yaşınızı doldurduğunuz tarihe bakılır. Eğer dosyanızdan 1981 yılındaki hizmetinizi buldurabilirseniz emeklilik yaşında büyük avantajınız olur. Buna göre 5075 gün ve 46 yaşınız tamamladığınız tarihte emekli olabilirsiniz. 25 yıllık süreniz ise 1985 yılına göre zaten 2010 yılında dolmuş durumda.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 19.11.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM