BASINDAN YAZILAR
İşverenin Küfretmesi Tazminat Gerektirir / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşverenin Küfretmesi Tazminat Gerektirir / Ali Şerbetçi

  3 yıldır bir işyerinde çalışıyorum.
İşveren işçilerine küfür ediyor. Patronun işçisine küfür etmesi işyerinden tazminat alıp ayrılmayı sağlar mı? D.K.


Patron da olsa, kimse kimseye küfür edemez. İş Kanunu'na göre, işveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa işçi iş sözleşmesini feshederek tazminatını alabilir. Ancak işçinin işvereninin kendisine küfür ettiğini ispatlaması gerekmektedir.

2008 yılından beri özel bir şirkette çalışıyorum. Hafta sonları da işyerine gidiyorum. Mesai saatleri dışında her gün mesaiye kalıyorum. 1.5 yıldır mesai paralarını alamadım. Geçen yıl yıllık izin de kullanmadım. İşten çıkarsam haklarımı nasıl alırım?
5...736755 Nolu SMS


İş Kanunu'na göre, haftada 6 gün çalışan işçinin 1 gün hafta tatili hakkı vardır. Hafta tatili kullandırılması zorunludur. Hafta tatilinde çalışan işçiye işverenin toplam 2.5 yevmiye ödemesi gerekir. Haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftada 45 saatten fazla yapılan çalışmalar fazla çalışmadır ve saat ücretinin yüzde 50 fazlasıyla ödenmesi gerekir. Yıllık iznin de kullandırılması gerekir. Eğer işveren kanuni bu hakları kullandırmıyorsa veya ödemiyorsa iş mahkemesine dava açma hakkınız vardır. Dava açarken fazla mesai yaptığınıza ve hafta tatilinde çalıştığınıza ilişkin kanıtlarınızın ve şahitlerinizin olması gerekir.
Yıllık izin kullandığınızı ise işverenin ispat etmesi gerekir.

Ne Zaman Emekli Olurum?

18.05.1969 doğumluyum. SSK girişim 18.02.1988. Ödenmiş 5170 günüm var. Şu an çalışmıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?
5...160885 Nolu SMS 


SSK girişinize göre, 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınızın tamamlanması için 205 prim güne ihtiyacınız bulunmakta. 25 yıl şartınız 2013 yılında dolacak. Ancak 50 yaşınız 2019 yılında dolacağından, emekli olacağınız tarih 18.05.2019 olacaktır. Eksik günleri bu tarihe kadar tamamlayabilirsiniz. Eğer tamamlayamazsanız, askerlik borçlanması ile tamamlayabilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 14.07.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM