BASINDAN YAZILAR
Yeni Kanun İle Güvenli Çalışma Hayatı Başlıyor / Lütfi Köksal - MuhasebeTR

Yeni Kanun İle Güvenli Çalışma Hayatı Başlıyor / Lütfi Köksal

  Değerli okurlar, sosyal güvenlik dünyasında yaklaşık 10 milyon çalışan var. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, bu çalışanlardan her yıl yaklaşık ortalama 65 bini iş kazasına uğruyor, 600 kişi de meslek hastalıklarına yakalanıyor. Ülkemizin, yıllardır iş kazaları ve meslek hastalıklarında liderliğini sürdürdüğünü hepimiz biliyoruz. Ancak son yıllarda iş kazaları ve meslek hastalıklarını önleme adına çalışmalara hız verilmiştir. Bu yönde atılan önemli adımlarla iş kazaları ve meslek hastalıklarında geçmiş yıllara göre azalma eğilimi baş gösterse de eğitim noksanlığı ve umursamazlık ile ölümlü iş kazalarında oluşan artış dikkatlerden kaçmamıştır. Özellikle 2010 yılından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hedefi bu alanda 4857 sayılı İş Kanunundan bağımsız bir kanun çıkarılarak, iş kazaları ve meslek hastalıklarını önleyici tedbirleri almak olmuştur. Bizleri bu kazalarda asıl üzen önemli konu ise, ölümlü iş kazaları ve meslek hastalıkları olmaktadır. 
30.06.2012 tarihli 6331 Sayılı Kanun ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmiştir. Kanunun amacı; iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir. Kanun 39 madde ve 8 geçici maddeden meydana gelmiştir. 

Kanun kapsamından istisna edilen kurumlar ise şunlar olmuştur: 
- Türk Silahlı Kuvvetleri 
- Genel kolluk kuvvetleri 
- Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı 
- Afet ve acil durum birimleri 
- Ev hizmetleri, çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar 
- Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan iş yurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri 

6331 Sayılı Kanun uygulanmasında işveren ve işçilere de sorumluluklar yüklenmektedir: 
- İşveren çalışanları arasında iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve sağlık personeli görevlendirmek zorunluluğu 
- 10 kişiden az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin bu konuda oluşan giderleri Bakanlık tarafından karşılanacaktır. 
- Alkol ve uyuşturucu madde kullanarak iş yerlerinde çalışma yasağı getirilmiştir. 
Yürürlük tarihi kademeli olarak belirlenen kanun, iş yeri güvenliğine yönelik tedbirleri almayan ve ilkelere uymayan işverene 2 bin TL’den 80 bin TL’ye kadar çıkan idari para cezası verilmesini öngörüyor. 
Bundan böyle 50 kişi ve üstünde sanayiden sayılan iş yerlerinde 6 aydan fazla süreli iş yerleri bu kanun hükümlerine uyarken, çırak ve stajyerleri de kapsamına alıyor. Tüm bu düzenlemeler ile birlikte işçisi ve işvereni bu konuda gerekli eğitimleri alarak, en az iş kazası ve meslek hastalığı ile karşılanacak günlere doğru ilerleyeceğimizi umarak yeni düzenlemenin taraflara hayırlı olmasını diliyorum... 
Bu yazının hazırlanmasında emeği geçen SGK Uzmanı Vedat İlki Bey’e teşekkür ediyoruz.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 07.07.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM