BASINDAN YAZILAR
MUHSGK Bir Kez Daha Ertelendi / Mert Nayır - MuhasebeTR

MUHSGK Bir Kez Daha Ertelendi / Mert Nayır

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin ertelenmesine ilişkin 8 numaralı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Karar ile MUHSGK Birleşmesi (Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi) 1 Temmuz 2020 tarihine kadar yeniden ertelendi.

Virüsle mücadele kapsamında her gün yeni bir tedbir alınıyor, yeni bir sistem değişikliği yapılıyor, yeni bir tebliğ, yeni bir genelge yayımlanıyor.Gelin kısa başlıklarla gündemi ele alalım…Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin ertelenmesine ilişkin 8 numaralı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Karar ile MUHSGK Birleşmesi (Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi)  1 Temmuz 2020 tarihine kadar yeniden ertelendi.

Pilot İllerde MUHSGK Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ertelendi mi?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyananmesine daha önce dahil edilen pilot illerde MUHSGK Beyannamesi verilmeye devam edecek.

2020 Mart Dönemi Bildirgeleri SGK'ya verilecek

2020 Mart dönemi Aylık Prim ve Hizmet belgeleri e-Bildirge V2 ekranlarından SGK'ya verilmeye devam edecek.

Muhtasar ve Prim hizmet beyannamesine geçiş  ne zaman yapılacak?

1 Mart 2020 tarihi itibari ile uygulamaya geçmiş olan Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesi (MUHSGK Birleşmesi) Koronavirüs sebebi ile bir erteleme daha olmaz ise 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile uygulanmaya başlanacak.

7244 sayılı Kanun ile 4857 sayılı İş Kanunu’na geçici 10. Madde eklenerek mücbir sebep kapsamında işverenlere işçilerini ücretsiz izine çıkarabilme hakkı tanındı.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa getirilen geçici madde kapsamında, ücretsiz izin verilenler ile 15 Mart sonrası işten çıkarılanlardan işsizlik sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, ücretsiz izine çıkarılan sigortalıların prim beyannamelerinde bildirilebilmesi için yeni bir eksik kodu sisteme tanımlandı.

İşverenler ücretsiz izine çıkardıkları personellerinin eksik gün nedenini  28- PANDEMİ ÜCRETSİZ İZİN ( 4857 GEÇ. 10MD) koduyla Kuruma bildirecek, bu sayede bu personellerin İŞKUR kayıtları da yapılmış olacak.

KISA ÇALIŞMADAN FAYDALANAN KİŞİLERİ GÖRÜNTÜLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Kısa çalışma ödeneği başvurusu yapıldıktan sonra, kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişileri İŞKUR sisteminden tespit edebilmek artık mümkün.

Sisteme eklenen bu yeni listeleme özelliği sayesinde özellikle hak sahibi olmayanların belirlenerek ücretsiz izine çıkarılmaları ve hiç olmazsa günlük 39,24 TL ödenekten faydalanmaları sağlanabilecek.Aşağıda elimden geldiğince anlatmaya çalıştığım adımları takip ederek listeye ulaşabilirsiniz. HN kısmında *** olarak belirlenen kişiler ödeneğe hak sahibi olmayan anlamına gelmektedir.

 

FIRSAT’ KOMİSYONCULARI İŞ BAŞINDA, AMAN DİKKAT

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her gün yeni bir tedbir açıklayarak,hem işveren hem işçi tarafında yaşanan bu zor günlerin üstesinden gelmeye çalışıyor.Ne var ki, bazı fırsatçılar işverenlerin kapısını çalarak, kısa çalışma ödeneğini o işletmeye alma konusunda komisyonculuk faaliyetine giriyorlar. Görüyoruz duyuyoruz ve biz onların kim olduklarını nereden geldiklerini de gayet iyi biliyoruz.

Devletin vermiş olduğu, işvereni ve istihdamı korumaya odaklı bir uygulamadan komisyon talep eden bu ahlaksızlara prim vermeyin. Bakanlığın her kademesi bu işi sorunsuz ve zamanında halledebilmek adına var gücüyle çalışıyor merak etmeyin.

(Kaynak: Gazete Vatan | 21.04.2020)

GÜNDEM