BASINDAN YAZILAR
Kıdem Tazminatı Fonu Nasıl Olacak? Kıdem Tazminatı Kalkacak Mı? - MuhasebeTR

Kıdem Tazminatı Fonu Nasıl Olacak? Kıdem Tazminatı Kalkacak Mı?

Kıdem tazminatında son durumun ne olduğu herkes tarafından merak ediliyor. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren kıdem tazminatında yeni bir dönem başlayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklamaları kapsamında kıdem tazminatı fonu hakkında açıklama yaptı. Albayrak açıklamasında, "Kıdem tazminatı fonunu hayata geçireceğiz. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda, sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz." dedi. Peki, kıdem tazminatı fonu nedir? Kıdem tazminatı sistemi nasıl işleyecek? Tüm bu soruların yanıtı sizler için araştırdık. İşte yeni kıdem tazminatı hakkında merak edilenler...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklamaları kapsamında en dikkat çeken konu kıdem tazminatı oldu. Albayrak, "Kıdem tazminatı fonunu hayata geçireceğiz. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda, sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz." diye konuştu. Bu açıklamaların ardından herkes yeni kıdem tazminatı sistemini araştırmaya başladı. Kıdem tazminatı fonu nedir? Yeni kıdem tazminatı sistemi nasıl işleyecek? İşte tüm bu soruların yanıtını haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz... 

KIDEM TAZMİNATI SON DURUM NEDİR? 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Kıdem Tazminatı Reformu ile çalışanların paralarına fon garantisi ve devlet katkısı gelecek. BES ile birleşecek fondaki para aynı zamanda artış kaydedecek.  Kıdem tazminatı fonundan 20 milyona yakın çalışanan faydalanacağı öngörülüyor.  

KIDEM TAZMİNATI KİMLERİ KAPSIYOR?
Fon hem eski çalışanları hem de yeni işe girecekleri kapsayacak. Şu anda çalışanlar her çalıştıkları yıl için 30 günlük son brüt ücretleri üzerinden işten ayrılmaları durumunda tazminat alıyorlar. Yeni kıdem tazminatı sisteminde ise işverenlerin peşin olarak her ay işçinin fon hesabına para aktarması öngörülüyor. 

FONA KAÇ PARA AKTARILACAK?
Her yıl için 30 günlük maaş tutarında tazminat kabul görürse aylık olarak brüt maaşın yüzde 8.33'ü fona aktarılacağı belirtiliyor. Bu yıl asgari ücretli bir çalışan için aylık tazminat ödemesi 213 lirayı bulacak. Bu miktarın bir kısmına BES'te olduğu gibi devlet katkısı olması da düşünülüyor. 

KIDEM TAZMİNATLAR NE OLACAK?
Her türlü formülde çalışanların birikmiş kıdem tazminatı hakkı koruma altına alıncak. Burada çalışanların yasadan sonraki dönem için fona geçmeleri kendi isteklerine bırakılacak. İsteyen eski sistemde de devam edebilecek. 

KIDEM TAZMİNATI KALKIYOR MU?
Kıdem tazminatı fonda birikeceği için artık çalışan ile işveren arasında bu tarz sorunların yaşanmayacağı düşünülüyor.  Bu yüzden işten ayrılan bir kişinin fondaki parası kaybolmayacak. O fonu yeni işyerine taşıyabilecek. 

MEVCUT ÇALIŞANLAR NASIL ETKİLENECEK?
Fon hayata geçerse, bu konuda bir tarih belirlenmesi ve bu tarihten sonra işe girenlerin kapsama alınması söz konusu. Hali hazırda çalışanlar için ise şu anki düzenleme uygulanmaya devam edecektir. Yılsonunda fon hayata geçerse, 2020'den itibaren işe giren çalışanlar için fon sistemi uygulanacak.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 12.04.2019)

GÜNDEM