YAZARLARIMIZ
Vedat İlki
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
vedat.uzman@gmail.comNe Ka Ekmek O Ka Köfte Deyimi Emekli Aylıklarında Hüsran Getirdi!

Bu deyim aslında 2008 yılında 5510 sayılı Kanunla getirilen emekli maaşı hesaplamalarında düşük emekli aylıklarına karşı,tartışma programlarında özellikle SGK uzmanları tarafından dile getirilmiş,diğer taraftan bu işin sonuçlarının emekli aylıkları karşısında kötü sonuçlar doğurduğunu söylendiğinde bazı  SGK uzmanları ise''Ne ka ekmek,o ka köfte'' diyerek gülümseyerek bu deyimi yıllarca dile getirdiler.

Asıl mağdur olanlar primine sahip çıkanlar, alt sınır aylığının 3 ,4,5,6,7,8 katından fazla emekli aylığı alanlar 1.500 TL aylık karşısında korunmadı haksızlığa uğradı...

Bu deyimin sözlük  karşılığı''emeğin kadar karşılığını alırsın'' o zaman düşük primler karşılığında düşük maaş,yüksek primler karşılığında yüksek emekli aylıkları olarak dikkat çekilerek,primlerine sahip çık denilmiştir.

Oysa hedefimiz emekli aylıklarında dengeler bozulmasın,hazineden yardım alınmaması yönünden idi.

Geldiğimiz noktalarda serzenişler,650 ila 750 arasında değişen emekli aylıklarıyla birlikte,Cumhurbaşkanımız tarafından bu konuda taban aylığı belirlendi.

2019 yılında yapılan düzenleme ile birlikte ek ödeme dahil 1.000.-TL,Nisan 2000 itibaren bu rakam 1.500.-TL yükseltilmiştir.

Bu durum karşısında yüksek miktarlarda prim ödeyenler ise haksızlığa uğramıştır.

Örneğin:

2019 Öncesi 5.000 TL emekli aylığı olan 800 Lira gibi taban aylığının ortalama 5 katından fazla iken,bu rakam,2019 yılında 4,5 katı,2020 yılında ise 4 katı gibi oranlamada aşağıya doğru seyir almıştır.

Örneğin:

2020 yılında 1.500.-TL taban aylığı olan sigortalıya karşılık,25 yıla yakın tavandan prim ödeyen 8.000 TL alıyorsa en az 8 katı oranında olması gerekir.Bu durumda 5,5 katında kalacaktır.

Kısaca tavandan prim ödeyenler,tabandan prim ödeyenler karşısında düşük emekli aylığında karşı karşıya kalmıştır.

Taban aylığa karşı adil olunması halinde aynı adalette tavandan prim ödeyenlerin maaşlarında gösterilmesi gerekir.

İNTİBAK GELMİYOR!

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün; açıklanan enflasyon oranlarının emeklilerin harcamalarındaki artışın çok altında kaldığına dikkat çekerek seyyanen zam yapılması talebinde bulundu.

Türkiye Emekliler Derneği, emekli aylıklarının kendi içinde adaletli olması için, intibak yapılması gerektiğini ısrarla savunmaktadır. Son olarak 2019 yılı Aralık ayında; Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektup gönderilerek, emekli aylıklarında uygulanan hesaplama ve artış sisteminin değiştirilmesi talep edilmiş ve emekli aylıklarında adaletin sağlanması için prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları eşit olanların emekli aylıklarındaki farklılıkların giderilmesi, bu nedenle de intibakın yapılması istenmiştir.

Bizim gönlümüzden geçen tüm vatandaşlarımızın refah seviyesine uygun emekli maaşı uygulanması en azından hayat standardıyla birlikte entegre edilmesidir.

Memur,İşçi,İşveren,Çiftçi,Tarım İşçisi olmak üzere emekli günlerinde kimseye muhtaç etmeyen emekli aylıkları beklentimiz ilerleyen günler de umarım çözülür.

22.05.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM