YAZARLARIMIZ
Umut Özer
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
umutoozer@gmail.com2020 Yılında E-Defterleri Üçer Aylık Yüklemek Mümkün!

Merhaba değerli okurlar, 19.10.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 3 Sıra Nolu Elektronik Defter Tebliği, 1 Sıra Nolu Elektronik Defter Tebliğinin “4.3.4” bölümünü değiştirerek daha önceden aylık olarak yüklenen defter beratlarının bundan böyle aylık veya üçer aylık olarak yüklenebilmesine imkan tanımıştır.

E-defter beratlarını üçer aylık yüklemek isteyen mükelleflerin yapması gereken işlem şöyledir;

Mali mühür veya elektronik imza ile e-defter uygulamasına giriş yapılarak “Bilgi Güncelle” kısmından “Berat Yükleme Tercihi” bölümünden; aylık yükleme veya “geçici vergi dönemlerinde yükleme” seçeneklerinden geçici vergi dönemleri bazında yükleme seçeneği seçilmelidir.

Yapılan tercih hangi tarihten itibaren geçerli olacak ve son güncelleme ne zaman yapılmalı sorusunun yanıtı ise;

En son güncelleme yapılacak tarih 31.01.2020 tarihidir. Bu tarihten sonra yapılacak güncellemeler için 2020 yılı defterleri otomatik olarak aylık gönderilmek zorunda kalınacaktır. Yapılan güncelleme sonucu üçer aylık gönderilecek e-defter beratının ilk paketi ocak-şubat-mart aylarını kapsayacaktır.

Makalenin faydalı olması dileğiyle…

20.01.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM