YAZARLARIMIZ
Umut Çiray
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
E.SGK Müfettişi
umut@brothersandpartners.com.trİşçinin İşsizlik Maaşı Alabilmesi İçin Gerçeğe Uygun Olmayan İşten Çıkış Kodunun Seçilmesi

Bilindiği üzere, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan, son üç yıl içinde;

  1. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  2. 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  3. 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

Süre ile işsizlik maaşı (ödeneği) verilmektedir.

İşsizlik maaşı almanın şartları ise 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun 51 inci maddesinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Kanuna göre İstifa veya İkale (anlaşma) yapmak suretiyle iş akdini sonlandıran işçiler işsizlik maaşına hak kazanamazlar.

Uygulamada bazı işverenler yoğun olarak, istifa eden veya ikale yapmak suretiyle iş akdini sonlandıran işçilerin işsizlik maaşından faydalanabilmeleri için işten çıkış kodlarını gerçeğe aykırı olarak değiştirdiği görülmektedir.

İşyerinden istifa etmek suretiyle ayrılan işçinin işten çıkış kodunu 03 (Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)) olarak seçilmesi gerekirken, 04 (Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi) olarak seçilmesi buna örnek olarak verilebilir.

Uygulamada SGK’ ya bildirilmiş olan işten çıkış kodlarının bile bazı işverenler tarafından dilekçe verilmek suretiyle değiştirildiği dahi görülmektedir.

İşçinin işsizlik maaşı alabilmesi için gerçeğe uygun olmayan işten çıkış kodunun seçilmesi halinde;

  • Sigortalının kusurundan kaynaklandığı belirlenen fazla (yersiz) ödemeler, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte sigortalıdan,
  • İşverenin verdiği hatalı ve / veya yanlış bilgi ve belgelere dayanılarak yapılan fazla ödemeler (işverenin kusuru), ödemenin yapıldığı tarih itibarıyla yasal faizi ile birlikte işverenden geri alınır.

Kurum tarafından yapılan denetim / soruşturma sonucunda kasten yersiz ödeme yapılmasına sebep olduğu tespit edilen işçi ve / veya işveren hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 158, 207 ve 212 maddeleri kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

Kaynakça

4447 sayılı sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği

İşsizlik Sigortası, İş Kaybı Tazminatı, Kısa Çalışma Ödeneği, Ücret Garanti Fonu Ve Yarım Çalışma Ödeneği Uygulama Esasları

20.05.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM