YAZARLARIMIZ
Soner Ülgen
Yeminli Mali Müşavir
Eski Baş Hesap Uzmanı
sonerankara@yahoo.comOkul Yönetimleri Okul Parasına Peşin Ödeyenler Velilerden Yüzde 2 İlave KDV Talep Edebilirler Mi?

Bilindiği üzere 10 Temmuz 2023 tarihi itibariyle yeni KDV oranları hayatımızdaki istenmeyen yerini almıştı. Düzenleme ile %18 olan genel katma değer vergisi oranı 10.7.2023 tarihinden itibaren %20, % 8’e tabi olan mal ve hizmetlerin KDV oranı ise yine bu tarihten itibaren %10 olarak belirlenmişti. Yeni düzenleme ile eğitim hizmetlerinde KDV oranı yüzde 10’a yükselmiş oldu. Bu oran yükselişi özel okullar ile veliler arasında sorunlara neden olacak cinsten. Zira Velilerin bir kısmı eğitim ücreti +KDV’yi oran yükselmeden önce peşin olarak okulların hesabına yatırdılar. Bazı veliler ise taksitle ödeme seçeneği kullanmak suretiyle eğitim dönemi boyunca eğitim ücreti +KDV’yi ödemeye devam edeceklerdir.

Eğitim Hizmeti Verilmeden Fatura Düzenlenebilir mi?

Bilindiği üzere, hizmet ifası hallerinde vergiyi doğuran olayın, hizmet ifasının yapıldığı anda meydana geldiği hususu tartışmasızdır. Öte yandan, vergi alacağının zamanında kavranması ve güvence altına alınması amacıyla hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi de hukuken mümkündür. Hizmet ifasından önce fatura düzenlenmesinin tercih edilmesi halinde, faturada gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi anında vergiyi doğuran olay meydana geleceğinden bu faturada gösterilen KDV’nin beyan edilip ödenmesi gerekmektedir. Hizmetin fiilen teslim edildiği tarih ile faturanın düzenlendiği KDV oranlarının farklı olması durumunda, faturanın düzenlendiği tarihte geçerli olan KDV oranı esas alınmalıdır.

Eğitim Hizmetlerinde Fatura Ne Zaman Düzenlenmelidir?

Vergiyi doğuran olay, bir vergilendirme döneminden fazla devam eden hizmetler için, takvim yılının aylık vergilendirme dönemleri itibarıyla doğmaktadır.

Kural olarak hizmet ifalarında faturanın, hizmetin tamamlandığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak, kısım kısım hizmet yapılması mutad olan veya bu hususta mutabık kalınan hallerde, her bir kısım hizmetin yapılmasından itibaren azami yedi gün içerisinde her bir kısım hizmete ilişkin faturanın düzenlenmesi esastır.

Bu itibarla, bir vergilendirme döneminden fazla devam eden eğitim hizmetinde, takvim yılının aylık dönemlerinden oluşan KDV vergilendirme dönemleri itibarıyla, dönem sonundan itibaren azami yedi gün içinde hizmeti alan öğrenciler adına fatura düzenlenmesi gerektirmektedir.

Okul Parası + KDV Peşin Ödeyen Velilerden İlave KDV Talep Etmek Doğru Bir Yaklaşım mı?

İşin esasında okul parasını peşin tahsil eden okullar parayı tahsil ettikleri anda fatura düzenleyip KDV’yi beyan edip ödeme imkanları vardı. Kanun buna cevaz veriyor. Ancak parayı devlete ödemek yerine kasada tutmak daha karlı. Fatura düzenlemiş olsalardı gelirlerini ise gelecek aylara ait gelirler hesabına almak suretiyle dönemselliğe uygun şekilde muhasebeleştirebilirlerdi. Tabi ki bu durum bir zorunluluk değil. Ancak okul parasına peşin ödeyen veliler aynı anda o gün geçerli oran üzerinden KDV’yi peşin ödediler. Okul yönetimleri bu KDV’yi devlete ödemek yerine kasalarında tutmak daha karlı olduğu için fatura düzenleyip KDV’yi ödeme tercihinde bulunmadılar. KDV ödemek yerine kasada tutmayı tercih eden okulların KDV oran farkını mükelleften istemelerinin hukuken ve ahlaken doğru olmadığını düşünüyorum.

Okul Parası + KDV Taksitle Ödeyen Velilerden İlave KDV Talep Etmek Doğru Bir Yaklaşım mı?

Okul ücretinin eğitim ücreti + KDV olarak belirlendiği ve taksitle ödendiği durumunda, eğitim hizmeti de bir vergilendirme döneminden fazla devam ettiği için, takvim yılının aylık dönemlerinden oluşan KDV vergilendirme dönemleri itibarıyla, dönem sonundan itibaren azami yedi gün içinde hizmeti alan öğrenciler adına fatura düzenlenmesi gerekir. Faturanın düzenlendiği tarihte geçerli oran üzerinden KDV hesaplanacağından, yeni orana isabet eden KDV’nin velilerce okullara ödenmesinin doğru bir yaklaşım olduğu kanısındayım.

“Bilgiyi paylaşarak, insanların başarıya bizden daha kolay ulaşmalarını sağladığımız için mutluluk duyabilmeliyiz. “

01.09.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM