YAZARLARIMIZ
Selahattin Tüven
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
selahattin-tuven@hotmail.comZorunlu Besten Cayanların Bir Defaya Mahsus Yeniden Sisteme Dahil Olma Zorunluluğu Kaldırılmıştır

29Aralık 2021 Tarihli ve 31704 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 4980 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik İle; Çalışanların emeklilik planına yeniden dahil edilmesi hakkındaki 8/C-maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

(Kaldırılan Madde ) ‘‘ Madde:8/C-(1) Daha önce işverenleri tarafından ve bu yönetmelik kapsamında emeklilik planına dahil edilmiş ancak Sistemden cayma veya ayrılma hakkını kullanmış çalışanlar Bakanlığın belirleyeceği esaslar dâhilinde 3 yıl içinde bir defalığına  tekrar otomatik olarak emeklilik planına (Otomatik BES sisteme )dâhil edilir. Bakanlık bu süreyi 1 yıla kadar azaltmaya ve 5 yıla kadar artırmaya yetkilidir. ’’

Kaldırılan ilgili 8/C maddesi nedeniyle Zorunlu Besten Cayanların Bir Defaya Mahsus Yeniden Sisteme Dahil Olma Zorunluluğu Kaldırılmıştır.

30.12.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM