YAZARLARIMIZ
sefa topcu
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Boğaziçi Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş.
sefatopcu@gmail.comPeki Şeyma Subaşı Nafakadan Dolayı Vergi Ödeyecek Mi? Olaya Bir De Vergisel Açıdan Bakalım

Son birkaç günün malum magazin konusu Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı’nın boşanması oldu.

Televizyon dünyasının başarılı ve dahi ismi Acun Ilıcalı geçtiğimiz günlerde kimine göre sekiz, kimine göre dokuz dakikada Şeyma Subaşı’ndan boşandı. Mahkemeye gelirken suratlarında gülücükler olması tepkilere neden olurken Cem Yılmaz’ın Acun’un cici babası olacağı bile konuşuldu.

İsimler ünlü ve büyük olunca kamuoyunda ses getiriyor malum. Söz konusu medya patronu olunca boşanma durumlarında ayrıldığı eşine ne kadar tazminat ödeyeceği her daim çok konuşuluyor. Acun’un önceki gün ayrıldığı eşine aylık 125.000,00 TL nafaka ödeyeceği belirtiliyor. Peki bu durumda nafaka geliri elde edecek olan eski eşi Şeyma Subaşı elde edeceği gelire ilişkin herhangi bir vergi ödeyecek midir?

Nafaka, sözlükte muhtaç eşlerin birbirlerine, ana babanın küçük çocuklarına, altsoyun üstsoya, üstsoyun altsoya, refahta olan kardeşlerin zaruret durumundaki kardeşlerine yaptığı yardım olarak tanımlanmaktadır.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun ‘Yoksulluk Nafakası’ başlıklı 175 inci maddesinde yer alan düzenlemeye göre, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Bilindiği üzere, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 1. maddesinde; Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tâbidir. Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır.’’ ifadesi yer almaktadır. Yine aynı kanunun                    2. maddesinde gelirin unsurları aşağıdaki şekilde sıralanmıştır:

1. Ticarî kazançlar,

2. Ziraî kazançlar,

3. Ücretler,

4. Serbest meslek kazançları,

5. Gayrimenkul sermaye iratları,

6. Menkul sermaye iratları,

7. Diğer kazanç ve iratlar.

Yukarıdaki kanun hükümleri incelendiğinde; nafakanın Gelir Vergisi Kanunu’nun       1 inci maddesinde tanımlanan gelir tanımına girdiği anlaşılmaktadır. Elde edilen nafaka gelirinin yine aynı kanunun 25. Maddesinin 8 inci bendinde ‘yardım’ sayılacağı ve gelirin istisna olacağı belirtilmiştir.

Görüleceği üzere, eşlerin boşanmalarından dolayı elde edilen nafakalar(alanlar için) Gelir Vergisi Kanunu’nun 25/8. Md. göre vergiden istisnadır.

Sonuç olarak, Şeyma Subaşı ayrıldığı eşi Acun Ilıcalı’dan alacağı nafaka geliri için herhangi bir vergi ödemeyecektir.

29.11.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)


>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.

GÜNDEM