YAZARLARIMIZ
Sedat Güncü
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
sedatguncu@gmail.comSGK Toplu İşe Giriş / Çıkış Bildirimi

Sosyal Güvenlik Kurumu 09.09.2016 tarihinde yapmış olduğu duyuru ile birden fazla personel çalıştıran işverenler İşe giriş/Çıkış bildirgelerini kuruma toplu olarak gönderebileceklerini duyurmuştur. Bu uygulama özellikle çok fazla personel çalıştıran işverenlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Daha doğru işverenlerin mali müşavirlerine.

SGK bu vesile ile İşe giriş/çıkış yapmış olduğumuz ekranı daha kullanışlı bir hale dönüştürmüştür. “İşveren-Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgeleri” programına “Toplu işe giriş ve ayrılış bildirge girişi” menüsü ekleyerek bildirimleri bu menü altında almaya başlayacaktır.

Yasal süresi dışında verilecek İşe giriş/Çıkış bildirgeleri maalesef verilmeyecektir. Yasal süresi dışında verilecek bildirgeler eskiden olduğu gibi tek giriş yapılaması gerekmektedir.

Ayrıca emekli olup kamu işyerlerinde (4/a) kapsamında çalışmaya başlayanların 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi kapsamında emekli aylığı kesileceği bilgisi verilmektedir. Bu maddenin istisnasına giren sigortalıların bilgi ve belgelerinin ilgili kamu kurumlarınca yazı ile bildirilmesi gerekmekte olduğundan bu gibi durumlarda işe giriş bildirgesinin yasal süresi içinde kağıt ortamında Kuruma gönderilmesi halinde idari para cezası uygulanmayacaktır.

Toplu olarak gönderilemeyen kayıtlar tek olarakta gönderilebilecek ve toplu olarak işten çıkış yapılırken sigortalının o işyerinden işe girişinin yapılıp yapılmadığı program tarafından kontrol edilecektir.  

Kaynak

www.sgk.gov.tr 09.09.2016 tarihli duyurusu 

21.09.2016

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM