YAZARLARIMIZ
Salih Karaoğlu
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilim Uzmanı
salihkaraoglu_@hotmail.comTürkiyede Kişilere Oyun, Müzik, Uygulama, Alan Adı Gibi İçerikleri Satan Yabancı Firmalara Mükellefiyet Dönemi Başlamıştır

Türkiye’deki vatandaşlara uygulama, oyun, müzik, kitap, alan adı gibi içerikleri dijital olarak satan mağazalar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kapsama alınmıştır. Tebliğe, göre bankalar, kartlar ile yapılan bu odaktaki hareketleri maliyeye bildirmektedir. Ayrıca, tüm şirketlere resen vergi tahsisi işlemi yapılacak ve kanun yürürlüğe girdiği 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren vergi ödemesi zorunlu hale gelecektir. Maliye Bakanlığı ülkemizdeki diğer ticari şirketlere uygulandığı gibi Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre vergiyi tahsil etme yoluna gidecektir. Ödemeye aracılık eden bankalar, üç ayda bir Gelir idaresi başkanlığına bu konuda bilgi verecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’ da bu bilgiyi esas alarak işlem yapacaktır. Ödemeyen şirketler de cezai yaptırım ile karşı karşıya gelecektir.

Buna göre;  1 Ocak 2018 tarihinden itibaren, Türkiye'de ikamet etmeyen, işyeri, hukuki iş merkezi ve iş merkezi olmayan elektronik servis sağlayıcılar tarafından KDV dışı kayıtlı kişilere yönelik elektronik hizmet satışları için KDV kuralları değiştirilmiştir. Yerleşik olmayan elektronik servis sağlayıcılar, KDV dışı kayıtlı bireylere elektronik hizmetlerden tahsil edilen KDV'yi beyan ve ödemek zorundadırlar.

“Elektronik Hizmet Sağlayıcıları için Özel KDV Kaydı” olarak kayıt yaptıra mükelleflerin, 2018 / Ocak, Şubat ve Mart aylarında yapılan işlemlerin 24 Nisan 2018 tarihine kadar beyan etmeleri gerekmektedir. Aksi durumda Gelir idaresi başkanlığı tarafından cezai işlem uygulanacaktır.

 

Kapsama Giren Konular

1-Radyo ve televizyon yayın hizmetleri,

2-Telekomünikasyon hizmetleri,

3-Elektronik ortamda sunulan diğer hizmetler,

4 Bilgisayar, mobil telefon ve benzeri araçlar vasıtasıyla sunulan müzik, film, oyun (şans oyunları, bahis ve kumar oyunları dahil), siyasi, kültürel, sanatsal, spor, bilim ve eğlence yayınları ve etkinlikleri ile diğer tüm uygulamalar ve uygulama içi satın almalar,

Uygulama

Bu kapsamdaki hizmet sunucularının, ilk kez verecekleri 3 No.lu KDV beyannamesini, vermeden önce Gelir İdaresi Başkanlığının httpss\\:digitalservice.gib.gov.tr adresinde yer alan formu doldurmaları gerekir. Bu formun elektronik ortamda doldurulup onaylanması üzerine Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı nezdinde, hizmet sunucusu adına “Elektronik Hizmet Sunucularına Özel KDV Mükellefiyeti” tesis ettirilir.

Mükellefiyet tesisi üzerine internet vergi dairesinde işlem yapılabilmesi için mükellefe kullanıcı kodu, parola ve şifre verilir. Bu şifre ile sisteme giriş yapılarak bildirim yapılır.

20.06.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM