YAZARLARIMIZ
Recep Selimoğlu
Yeminli Mali MüşavirAracı Hizmet Sağlayıcıları, İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları ve İnternet Ortamında İlan Yayınlayanlar İçin E-Defter Uygulamasına Geçiş Zorunluluğu Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bir Husus!

14/12/2019 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan ‘’01 Ocak 2020 Tarihi İtibariyle e-Belge ve e-Defter Uygulamalarına Geçmesi Gereken Mükellefler Tablosu’’nda:

Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları için,

e-Arşiv Fatura zorunluluk geçiş tarihi olarak 01/01/2020 açıklaması yer almaktadır.

Aynı tabloda, e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu nedeniyle

e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olanlar için, e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğunun başlayacağı tarih, e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğunun başladığı tarih olarak açıklanmıştır.

Buna göre, söz konusu mükellefler için zorunlu olarak:

e-Fatura uygulamasına geçiş tarihi  01/01/2020 dir.

Yayımlanan tabloda,

e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler için:

e-Defter uygulamasına geçiş zorunluluğunun, e-Fatura uygulamasına geçiş süresi içinde başlayacağı açıklaması yer almaktadır.

Şu halde, söz konusu mükellefler için zorunlu olarak:

e-Defter uygulamasına geçiş tarihi  01/01/2020 olmaktadır.

Sonuç olarak:

  • Aracı hizmet sağlayıcıları
  • İnternet ortamında İlan Yayınlayanlar
  • İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları

mükellefleri, zorunlu olarak: e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-DEFTER uygulamalarına 01/01/2020 tarihinde geçmek zorundadırlar.

17.12.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM