YAZARLARIMIZ
Nazlı Gaye Alpaslan
Avukat
ngahukuk@gmail.comBasit Usul Mükellefin Araç Satışı ve Fatura

Bilindiği gibi basit usule tabi mükellefler tarafından muhtelif demirbaş satışları faturayla belgelendirilmesi zorunludur. Basit usule tabi mükellefin aracında oluşan hasar nedeniyle mükellef tarafından ödenen sigorta şirketinden tahsil edilen masraf tutarının sigorta şirketine yansıtılması amacıyla fatura düzenlemesi gerekecektir.

Diğer taraftan basit usule tabi mükelleflerin herhangi bir demirbaş satışı da aynen yukarıda izah edildiği gibi araç satışı gibi faturalandırılacaktır. Burada önemli olan husus şudur: fatura edilecek demirbaş veya araçlar işletmeye kayıtlı olmalıdır. Bunun dışında basit usule tabi mükellefin özel mülkiyetine kayıtlı herhangi bir menkul veya gayrimenkul basit usul mükellefiyetle ilişkilendirilmeyecek olup, dolayısıyla faturalandırılmaz. [1]

Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı tarafından verilen bir özelgede basit usule tabi mükellefin sigorta şirketine sigortalattırdığı işletmesine ait bir araç ile ilgili sigorta şirketinden tahsil ettiği masraf tutarının sigorta şirketine yansıtılması maksadıyla faturalandırılması gerektiği vurgulanmıştır.[2] Ayrıca düzenlenecek fatura üzerinde KDV dahil masraf tutarının belirtilmesi ve bu bedel üzerinden de ayrıca KDV hesaplanması gerekecektir.


[1] Konuyla ilgili olarak KDV 60 no’lu sirkülerin (1.2.1) bölümünde açıklamalar yapılmıştır.

[2] Bkz. Maliye Bakanlığı Özelgesi, 05.08.2014 gün 67854564-105-160 sayı

16.02.2017

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM