YAZARLARIMIZ
Musa Çakmakçı
Sosyal Güvenlik Uzmanı
arashan@ttmail.com2017 Yılında Emekli İçin Yüz Lira Seyyanen Zam Devam Edecek Mi? 

Tarih: 28.11.2016

İşçi (SSK Emeklisi), Bağ-Kur emeklileri ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda iki kere zam almaktadırlar. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin 2017 Ocak zam oranları 2016 yılının ikinci               6 aylık dönemde (temmuz-aralık ayında)  gerçekleşen Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan TÜFE’ deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor. Memur emeklilerin zam oranları ise iki yılda bir imzalanan toplu sözleşmeye göre belirlenmekte olup, toplu sözleşmede belirlenen oranının üzerinde enflasyon gerçekleşirse, memurlar enflasyon farkı da alabiliyor.

Bu verilere göre İşçi (SSK Emeklisi), Bağ-Kur emeklilerinin 2017 yılı Ocak ayında maaşlarını %3,73 zamlı alacakları, 2017 Temmuz ayında uygulanacak zam oranı %3,59 oranında artması öngörülüyor. Memur ve emeklilerin zam durumları ise 2015 yılında yapılan toplu sözleşmeye göre 2017’ de alacağı zam oranları belli. Ocak ayında %3, temmuz ayında %4 olacak ve enflasyondan oluşacak bir fark olursa maaşlara yansıtılacak olup, verilere göre böyle bir durum öngörülmüyor.

2017 YILINDA SEYYANEN ZAM UYGULANACAK MI ?

Emeklilerin bu aralar en çok merak ettiği konuların başında bankaların vereceği promosyon ve 2016 da verilen seyyanen zam  2017’ de uygulanacak mı?

2016 Yılında SSK  ve BAĞ-KUR emeklileri için 01.01.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6655 Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanununda 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun geçici madde eklenmesi ile TÜFE kaynaklanan zamma ilave +100 lira, 2016 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere ölen eşinden(dul aylığı); babasından, annesinden(yetim aylığı); çocuklarından dolayı ölüm aylığı almakta olanlar; 100 TL tutardan, hisseleri oranında yararlanabilecekleri ilgili kanunla sağlanmıştı. 2017’ de ne memur emeklisi ne de SSK  ve BAĞ-KUR emeklilerine eğer herhangi bir kanun değişikliği olmazsa,  bu yıl herhangi bir seyyanen zam uygulanmayacak ve maaşlarda otomatik bir yükselme söz konusu olmayacaktır.

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

İlgili kanunla 2016 dönemi için uygulanan seyyanen zam uygulaması emeklilerimizin biraz nefes almasını sağlamıştı. Özellikle günümüzde dünyada yaşanan ekonomik krizin ve orta doğuda yaşananların, Türkiye ekonomisine olumsuz etkileri sürmekte olup dövizdeki önlenemeyen yükseliş; çalışanı, emekliyi etkilemekte; hem çalışanın hem de emeklinin kira, doğalgaz, elektrik, su, gıda, giyim ve sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmesine sebep olmaktadır.  Artan döviz kurları nedeni ile şirketlerin tedbir olarak küçülmeye giderek işsizlik oranı verileri artmaktadır.

2016’da bütün emeklilere seyyanen 100 TL zam uygulanmıştı. Bu sayede emeklilerin biraz yüzü gülmüştü. Bu nedenle emekliler için 2017 yılında seyyanen zam uygulamasına devam edilmesi ve bankaların vereceği promosyon rakam belirsizliği için yetkililerin bir an önce çözüm üretmesi ve emeklilerin refah paylarının artırılarak bir nebze olsun rahat nefes almaları sağlanmalıdır.

 

 

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 
 

GÜNDEM