YAZARLARIMIZ
Mehmet Küçükşahin
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
mkucuksahin@gmail.comGSM Operatörlerine Özel İletişim Vergisi İçeren İade Faturası Kesilmesi

Bir hizmet aldıysanız, alınan hizmetin iadesi olmaz. (Örneğin, eli kesilen birinin elini diken doktora parasını ödemeyip, dikiş hizmetini iade etmesi mümkün değildir)

Ancak uygulamada bazen nadir de olsa, hizmet için de iade işlemi yapılması durumları olabiliyor.

İade faturası kesilecek kurum bir gsm firması ise; firmanın daha önce size kestiği ve sizin, Özel İletişim Vergisi ve KDV içeren bu faturayı kayıtlarınıza aldığınız ve şimdi de bu faturaya istinaden iade fatura düzenleyecek iseniz;

“6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 39 uncu maddesinde; 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu uyarınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuyla görev veya imtiyaz sözleşmesi imzalamak suretiyle veya 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca bu Kuruma bildirim yapılması veya bu Kurumca kullanım hakkı verilmesi yoluyla yetkilendirilen veya yetkilendirilmiş sayılan işletmecilerin; her nevi mobil elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki (ön ödemeli kart satışları dahil) tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri % 25 oranında özel iletişim vergisine tâbi olduğu, vergi mükellefinin yukarıda sayılan elektronik haberleşme hizmetlerini sunan işletmecilerin olduğu ve özel iletişim vergisinin düzenlenecek faturalarda ayrıca gösterilmesi gerektiği hükümleri yer almaktadır. “

“4 Sıra No.lu Gider Vergileri Sirkülerinin "Özel İletişim Vergisinin Uygulamasına İlişkin Açıklamalar" başlıklı 3.3 bölümünde, "Telekomünikasyon hizmetlerinde iade talepleri; işlemin gerçekleşmemesi, işlemden vazgeçilmesi veya sair sebeplerle söz konusu olabilecektir. Bu durumda; özel iletişim vergisi mükellefleri tarafından, gelirveya kurumlar vergisi mükellefi olan bayi ve tüketicilerin iade talepleri bunların fatura düzenlemeleri suretiyle, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmayanların iade talepleri ise özel iletişim vergisi mükelleflerince gider pusulası düzenlenmek suretiyle yerine getirilecektir. Gider pusulasında, geri verilen özel iletişim vergisi tutarı da ayrıca gösterilecektir. “

Özel iletişim vergisi mükellefi olmayan bayi ve tüketicilerin iade için düzenlediği faturada gösterilen özel iletişim vergisinin beyan edilip ödenmesi söz konusu değildir." açıklamasına yer verilmiştir. 

 

Örneğin;

A Gsm firmasına 132,52 TL ve 23,85 kdv ile 33,13 TL tutarlarında kesmiş olduğu toplam 189,5 TL’lik faturanın, kendisine aynen iade faturası düzenlenmesini talep etmiştir.

NET Tutar

132,52 TL

KDV %18

23,85 TL

  ÖİV %25

33,13 TL

 TOPLAM

189,5 TL

 

Yukarıdaki gibi kesilecek iade faturasında, yukarıdaki tutarlar faturada yer alacak ancak, Özel İletişim Vergisi mükellefi olmadığınız için beyan ve ödeme yapılmayacaktır.

20.05.2016

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM