YAZARLARIMIZ
Mehmet İlhan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
smmmilhan@gmail.comPlastik Poşet Kullanımı ve Bakanlığa Bildirimi Özet Çalışma

Son zamanlarda tüm sektörleri ilgilendiren sosyal medyada bile caps lere konu olan Geri Kazanım Katılım Payı diğer adıyla Poşet Beyannamesini kanunda ve tebliğde yayınlanmış haliyle sadeleştirerek ele almak istedik.

 Faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tüm satış noktalarında (tekstil, oyuncak, elektronik, unlu mamul, giyim, gıda gibi ürünlerin toptan veya perakende olarak satışının yapıldığı market, bakkal, kantin, pastane, züccaciye, tuhafiye, restoran, kafe, nalbur ve benzeri yerler) 01/01/2019 tarihinden itibaren plastik poşetlerin ücretli olarak satışını gerçekleştirecektir. Uzaktan satışlarda dahil olmak üzere satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz temin edilemez, ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemez.

 Plastik poşetlere uygulanacak ücret 2019 yılı için uygulanacak adet başına tüm vergiler dahil 25 kuruştur.

SATIŞ NOKTALARININ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

* 01.01.2019 tarihinden itibaren plastik poşetler ücretsiz verilmeyecek (25 kuruş) ve satış belgelerinde adet bazlı gösterilecek.

* Ücrete tabi plastik poşetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanılır. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logolarının bulunduğu yüzey (sap ve körükler hariç) alanın yüzde yirmisini geçemez. Sıfır atık logosu görünür olmak şartıyla tek renk olarak kullanılır. Plastik poşetlerin ücreti satış yerinin en az bir yerinde kullanıcı ve tüketicilerin görüp okuyabileceği şekilde ilan edilmelidir. Ücrete tabi plastik poşetlerin çift kat kalınlığı 40 mikron ve üzerinde olmalıdır.

* Bilgi sistemine kayıt olunacak ve gerekli bilgi ve belgeler bu sisteme yüklenecek.

* Plastik poşet satışlarına ilişkin beyanname vermek ve verilen beyannameler üzerinden belirlenen miktarı ödemekle yükümlüdürler. Beyannameler Gelir vergisi Mükellefleri için üçer aylık dönemler halinde (Ocak-Şubat-Mart ilk dönem olmak üzere takip eden ayın 24 ü 23:59 a kadar), Kurumlar Vergisi Mükelleflerinde Aylık olarak her ay için takip eden ayın 24 ü 23:59 a kadar bildirilecektir.

* Poşetlerde barkod kullanılması zorunludur. Barkodsuz poşetler 30.06.2019 tarihinden sonra kullanılamayacak. Barkod okuyucu sistemi bulunmayan satış noktalarında, satış belgelerinde plastik poşet kalemi ve adedi gösterilmek amacıyla yazarkasalarda gerekli düzenleme yaptırılmalıdır.

* Satış Noktaları plastik poşet talep etmeyen tüketiciye talebi dışında plastik poşet satamaz, tüketici veya kullanıcının kendisine ait taşıma ekipmanı ile alışveriş yapmasına engel olamaz.

KULLANIM ALANI VE MALZEME ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN KAPSAM DIŞI KALAN POŞETLER

* Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan 500x350 mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı sapsız poşetler.

* Plastik içeren malzemelerden, dokumalı veya dokumasız metodlarla üretilen, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler.

* Canlı sucul hayvan satışında kullanılan sapsız poşetler.

* Yumrulu ve/veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler.

* Sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirilmeyen yerlerde kullanıcıya veya tüketiciye verilen poşetler, (kuru temizleme, lostra v.b.).

* Kargo poşetleri.

* Gümrüksüz satış mağazalarında ürün satışı esnasında verilen tüm poşetler.

* Eczanelerde sadece ilaç satışında kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200x350 mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı sapsız poşetler. Kapsam dışındadır ve ücretlendirmeye tabi değildir.

YAPTIRIMLAR (CEZALAR)

  • Bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere 18.037 TL (Kanunun 20.Md.g bendi)
  • Geri Kazanım Katılım Payını ödemediği tespit edilenlere katılım payının %20 fazlası idari para cezası olarak (Kanunun 20.Md.z bendi)
  • Plastik poşeti ücretsiz verdiği, promosyona veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere depo alanı hariç kapalı satış alanlarının her m2 si için 12,37 TL (Kanunun 20.Md.bb bendi)
  • Bu usul ve esaslar kapsamında yapılacak bildirim ve beyanlarda yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunanlar hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanır (Kanunun 26.Mdç kapsamında)

SONUÇ

 Yukarıda bahsedilen kanun ve tebliğe göre plastik poşet kullanımının azaltılması amaçlanmaktadır. Kapsam dahilinde olanlar çevre dostu olarak yaptırımlarla da karşı karşıya kalmamak için 24 Nisan 2019 tarihi 23:59 a kanun kapsamında istenilen bilgiler dahilinde beyannamelerimiz verelim.

KAYNAK:

2872 Sayılı Çevre Kanunu

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği Sıra No:1

18.04.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM