YAZARLARIMIZ
Mehmet Ferruh Özgüç
Yeminli Mali Müşavir
Mercek Denetim A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı
ferruh.ozguc@isbank.net.trMuhasebe Hareket Halinde İken UFRS'ye Uygun Hale Gelmek

Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin periyodik ve aynı işlerin tekrarı şeklinde bitmeyen işleri mesleğin en çok şikayet konusu olan bölümünü oluşturur.
 

Çoğu zaman planlı ve programlı çalışamayan arkadaşlarımız çok yorulurlar,bıkarlar,bitkin düşerler.Elektronik ortam ve bilgisayar programları işlerin yapılması konusunda kolaylık getirdiği gibi onlara artık biraz da kendine zaman ayırma fırsatıda vermektedir.Ancak Muhasebeciden istenen bilgilerde gelişmelerle artış göstermektedir.Özellikle Küçük ve Orta boy işletmelerde az personel ile çok iş yapma,maliyetleri en azda tutma çabaları bu sektöre hizmet veren muhasebecileri arayışlara götürmektedir.Gelişmekte olan firmaların Mali Tabloları ve bunların sunuluşları meraklı yatırımcıların ve güvenli iş yapmak isteyen pazar oyuncularının dikkatli takibi altındadır.Muhasebe bu yoğun iş ortamı içinde gelişen standartlara nasıl uyacak?

 

Tek Düzen Muhasebe sistemine göre yürüttüğümüz ve öncelikle vergi muhasebesine hizmet veren sistem devam etmektedir. Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı halka açık ve açık sayılan şirketler  Türkiye Muhasebe Standartlarına(TMS) ve Uluslararası Muhasebe Standartlarına(UMS) uygun hareket etmeye alıştılar.Bu şirketlerin muhasebeleri zaman zaman dışarıdan yardım da alsalar artık muhasebelerini  bu standartlara göre yürütüp,mali tablolarını da Uluslar arası Finansal Raporlama Standartlarına(UFRS) Göre hazırlıyorlar.
 

Küçük ve Orta boy İşletmelerin de hızlı gelişimini dikkate alarak  bu uygulamanın tabana iyice yayılmasını sağlamak,bunun için imkanlar hazırlamak,yazılımlar geliştirmek,basitleştirmek hepimizin görevi olmalıdır.

 

Dönem başında alacağımız bazı tedbirlerle UFRS ye göre mali tablolarımızı ve dip notlarını hazırlayabilmek için  TMS ye göre bütün değerlemelerimizi sürekli biçimde yıl içinde yapabilecek şekilde donanıma kavuşmalıyız. Reeskontlar için gereken vade takiplerini,karşılılar için sürekli takipleri,personele sağlanacak faydalar,borç ve alacak mutabakatları,varlıkların değerlerinin yükselmesi ve düşmelerini,sözleşmeleri,


Hukuki gelişmeleri, vs bütün değerlemeleri ve dönem  sonu işlemlerini her an sunulacakmış gibi sürekli takip ve kayıt halinde tutarsak gerçeği ve doğruyu yansıtacak UFRS leri hazırlamakta güçlük çekmeyiz.

 

Hareket halinde iken  TMS ve UFRS lerin getirdikleri ile donatılmanın bir mecburiyet olduğunun bilinci içinde olmalıyız.

 

Saygılarımla.

 

21.08.2007

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM