YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.com20 Kat Ceza Olur Mu?

Başlık rahmetli Şükrü KIZILOT hocamızın dikkat çeken başlıkları gibi oldu. Ama malesef doğru bir başlık.

Bugün vergi müfettişlerince yapılan vergi incelemelerinde sıklıkla rastlanan bir durumu izah edeceğim. Müfettişlerce kendisine kesilen inceleme fişine karşılık bu fişi mutlak suretle bir vergi inceleme raporuna bağlamak gibi bir kendini zorunlu hissetme durumu var. Her neden ise beyinlerde bu olgu yok edilememiş halde.

Örneklerle vergi incelemeleri kitabımızda bu konu ile alakalı, “yapılan incelemelerde eğer mükellefin beyanı iyi ve kayda değer eleştirilecek bir hususa rastlanmadığı takdirde kabul raporunu yazmak gerekir ve hatta mükellefe de bir belge verilmelidir,” diye önermiştik. Bu öneri halen askıda kalmış durumdadır.

Geçenlerde bir inceleme sonuçlandı. İncelenen dönem mükellefin beyanı 20 milyon TL. civarında. Bulunan fark ki eleştirilen husus %05 götürü gider uygulamasının reddidir, yani mükellefe kanunca tanınan, mahkemelerce de kesinlikle kabul edilen ihracatta götürü gider reddedildi ve tamamı 150 bin TL. gider reddi ile rapor bağlandı. Hem rakamsal olarak hem de ciro ile orantılandığında oldukça yüksek bir oranda yapılan mükellef beyanı hiç dikkate alınmadı ve sırf rapor yazmış olmak için zorlama bir matrah farkı ile mükellefe bir rapor yazıldı.

Şimdi diyorsunuzdur ki, ne var canım 33 bin TL. vergiyi de ödesin kurtulsun. Haklısınız diyemeyeceğim çünkü haklı değilsiniz!

Yukarda adı geçen kitabımızda ödemelerini yerine getiren düzgün mükellefler için bir teşvik olmalı demiştik. Kitabımızın yayımından 1 yıl sonra yapılan bir değişiklik ile vergi ile ilgili sorumluluklarını zamanında yerine getiren mükelleflere 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren verilecek yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin %5’ini, ödemeleri gereken vergiden indirme imkanı getirilmiştir.

Ancak bu uygulamanın şartlarından birisi son iki yıl içinde haklarında ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir tarhiyatın bulunmaması şartıdır.

Örneğimizde mükellefe zorlama bir konu ile sırf kabul raporu yazmamış olmak için 33 bin TL vergi yazılmış ve indirim hakkı yok edilerek yıllık 220 bin TL. ayrıca fazladan vergi ödemesi yapmak zorunda bırakılmıştır.

Konu ile ilgili acilen bir düzenleme yapılmalıdır. Öncelikle müfettiş arkadaşların yazacağı kabul raporlarına şüphe ile yaklaşma yaklaşımından uzaklaşılmalıdır. Arkadaşlar da rahat rahat kabul raporu yazabilmelidirler.

Ve/veya örneğin beyanın %10’unu aşmayan bir vergi inceleme raporunun mükellefin %5 lik vergi indirimi hakkını yok etmemesi sağlanmalıdır. Yoksa sırf bu sebepten 3 yıl boyunca indirim hakkı kaybolacaktır.

02.12.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM