YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comVergi İncelemeleri (1) - Vergi İncelemeleri Artacak

Bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişlerinin toplam sayısı 8.276’ya ulaşmıştır. Müfettişlerimizin sadece 225’i başmüfettiş, 2850 civarı müfettiş ama 5.000’den fazlası müfettiş yardımcısı konumundadır. Yalnız bu sayının  %80'i 3 yılını doldurup yeterlik sınavını vermiş, esasen halihazırda müfettiş olarak atamasının yapılması gereken arkadaşlardan oluşmaktadır.

Bu durumda olanlar açısından hem moral hem de özlük haklarının kaybı söz konusudur.

Mükellef tarafına gelince ise; son 2 – 3 yıldır gerek malum incelemeler gerek mali aflar ve gerekse seçimler nedeniyle (çok istisnalar dışında ) vergi incelemesine maruz kalınmadı.

Bu ay açıklanan OVP da net bir şekilde görüleceği üzere vergi gelir artış beklentisi, büyüme beklentisinin çok üzerindedir. Özel sektörün, tarihin en yüksek dış borçlanmasının olduğu bir dönemde, spekülatif kur artışından kaynaklı olarak doğacak kur farkları giderini dikkate aldığımızda, zaten düşük tutarda seyreden kurumlar vergisinde bir artış beklenemeyeceği aşikardır.

İthalde alınan ÖTV ve KDV’nin de beklenen artışı sağlamayacağı belli iken vergi gelir artışının beyan ve kayıt dışı alanların üzerine giderek sağlanacağı gün yüzü gibi açıktır.

Her ne kadar şu an itibariyle çok mutlu olmasalar bile, Vergi Denetim Kurulu’ndaki müfettiş arkadaşlar bu görevlerini hakkıyla yerine getireceklerdir. Bakanlıkta bu amaç doğrultusunda yeniden yapılandırmalar olduğu duyumunu aldık.

3 yıl süresince yeniden vergi affı getirilmeyeceği bilgisi ile birlikte değerlendirdiğimizde mükelleflere şiddetle tavsiyem; önümüzdeki dönem beyanlarını çok daha hassas davranarak vermeleri, vergi incelemesine alınma ihtimallerinin artık çok yüksek olduğunun farkında olmalarıdır.

Bakanlık açısından da her ne kadar müfettiş arkadaşların tabi ki görevlerini eksiksiz yapacağını biliyor olmamıza rağmen, mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir, diye düşünmekteyim.

03.10.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM