YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comAmerika’da Parası Veya Hisse Senedi Olanlar Af Yasası Sizin İçin Son Şans

1- VARLIK BARIŞI DÜZENLEMESİ

6736 sayılı Kanunun varlık barışı ile ilgili 7. maddesiyle, gerçek ve tüzel kişilere yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymetlerini vergi ödemeksizin sıfır maliyetle yurda getirilmesi imkânı sağlandı.

Bu varlıkların af yasası kapsamında yurda getirilmesinde son tarih 31.12.2016

Yasadan yararlanmak isteyenlerin para, döviz ve altın varlıklarını fiziki olarak yurda getirmeleri veya Türkiye’deki banka veya aracı kurumlarda açılacak hesaba bu tarihe kadar transfer etmeleri yeterli olacak. Menkul kıymetler ise aracı kurumlara bildirilecek.

Af yasasında açıkça yer alan hükümlere göre, , yurt dışındaki söz konusu varlıklarını yurda getirenler hakkında hiçbir şekilde bu varlıklar ile ilgili vergi incelemesi, vergi tarhiyatı yapılmayacak, vergi cezası kesilmeyecek, terör ve uyuşturucu dışında diğer mevzuat yönünden de inceleme, soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak.

Dolayısıyla yurt dışındaki para, döviz, altın ve hisse senetlerini yurda getirenler hakkında geriye dönük bir vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılamayacaktır. Getirilen bu varlıklar üzerinden Devlet bir vergi de istememektedir.

Devlet bu maddeyle yurt dışındaki bu varlıkları ülke ekonomisine kazandırmayı ve bundan sonraki yıllarda bu paralardan gelir elde edildiğinde bu gelirleri vergilemeyi amaçlamaktadır.

Yurda getirilecek bu varlıklar üzerinden herhangi bir vergi istenmemesi ve yurda getirme işleminin bürokratik işlemlerden arındırılması nedeniyle bugüne kadar çıkan en avantajlı vergi barışı yasası bu yasadır. 

Amerika’da parası ve hisse senedi olanların bu yasadan mutlaka yararlanması gerekir. Nedeni geçen ay uygulanmaya başlanılan FATÇA ANLAŞMASI.

2- FATÇA ANLAŞMASI NEDİR NE GETİRİYOR?

FATCA Anlaşması, özel bir anlaşma olup, Amerika ile Türkiye arasında belirli finansal bilgilerin karşılıklı olarak otomatik şekilde değişime tabi tutulması zorunluluğu getirmektedir.

FATÇA,  Amerika’da parası olanlar hakkında talep olmaksızın Otomatik bilgi değişimini öngörmektedir.

Böylece Amerika’da finansal kuruluşlarda parası olan mükellefler hakkında, anlaşmada kapsamı belirlenen bilgiler, bu finansal kuruluşlarca sistematik ve düzenli olarak Türkiye’ye aktarılacaktır. Buna göre;

a) Amerika’da açılan mevduat hesabı, Türkiye mukimi gerçek bir kişiye aitse ve herhangi bir takvim yılında bu hesaba 10 $’dan dan fazla faiz ödenmişse veya

b) Mevduat hesabı dışındaki bir finansal hesap açılması durumunda, ABD Gelir Vergisi Kanunu uyarınca bildirime tabi ABD kaynaklı gelirin ödenmesi veya alacak kaydedilmesi yönünden hesap sahibi Türkiye mukimi ise,

“Bildirimi Zorunlu Türk Hesabı” olarak değerlendirilecektir.

Bu hesapların açıldığı banka ve benzeri finansal kuruluşlar, zorunlu olarak aşağıdaki bilgileri Türkiye’ye aktaracaktır.

a) Türkiye mukimi ve hesabın hesap sahibi olan herhangi bir kişinin adı, adresi ve Türk vergi kimlik numarası,

b) Hesap numarası,

c) Bildirim Yapan ABD Finansal Kuruluşunun adı ve kimlik numarası,

d) Mevduat hesabına yapılan faiz ödemesinin brüt tutarı,

e) Hesaba ödenen veya alacak kaydedilen ABD kaynaklı temettü tutarı,

f)ABD Gelir Vergisi Kanununa göre bildirime tabi hesaplara ödenen veya alacak kaydedilen ABD kaynaklı diğer gelirlerin brüt tutarı,

Türk Gelir İdaresi Başkanlığına zorunlu olarak bildirilecektir.

FATCA Anlaşması dayanağını Türkiye - Amerika Birleşik Devletleri Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının “Bilgi Değişimi ”ne ilişkin 26 ncı maddesi hükümleri oluşturmakta olup bu madde yalnızca vergi amaçlı bilgi değişimine yetki vermektedir.

Bu çerçevede,  Gelir İdaresi Başkanlığı ile Amerikan Gelir İdaresi arasında ilk bildirimin 30 Eylül 2016 tarihinde yapılması öngörülmektedir.

Bu durumda Amerika’da bankalarda parası olan Türk vatandaşları için yeni af yasasıda yer alan varlık barışı düzenlemesi son ve en avantajlı şanstır.

Bundan yararlanmayan Türk vatandaşlarını FATÇA anlaşması vuracaktır. Bu vatandaşlarımız 5 yıl geriye dönük vergi ve cezalara muhatap olacak, ayrıca diğer kanunlar yönünden soruşturma kovuşturmayla karşı karşıya kalacaklardır. O zaman Devletin sağladığı bu imkândan neden yararlanmayalım?

25.10.2016

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM