YAZARLARIMIZ
Hakan Güveli
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
info@hakanguveli.comYiyecek ve İçecek Hizmetleri Sektörüne Destek!

Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetinde bulunan işletmelere koronavirüs salgını nedeniyle ciro kaybı desteği verileceği açıklanmıştır.

Bu destekten faydalanacak işletmeler ve başvuru şekli nasıl olacağı, ciro hangi beyan üzerinden tespit edileceği konuları ile ödeme şekilleri açıklanacaktır.

Burada açıklanan 3.0000.000 TL veya altında Ciroya sahip olma şartlarını aramakla bu cironun altında kalıpta % 49 ve üzeri bir oranda cirosunu kaybedenler faydalanamayacak olması bir çok restoranı kapsam dışında tutmasının önüne geçmeyecektir.

2019 öncesi veya 2019 yılında, Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilecek yiyecek ve içecek hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren, 27.01.2021 tarihi itibariyle faaliyetine devam etmekte olan,

2019 yılı cirosu 3.000.000 TL veya altında kalan, 2019 yılı cirosuna göre 2020 yılı cirosunda %50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmeler faydalanabilecektir.

İşletme cirolarının tespitinde 27.01.2021 tarihi itibariyle 2019 ve 2020 takvim yıllarındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen “Katma Değer Vergisi Beyannameleri” ndeki aylık ciro tutarlarının yıllık toplamı esas alınacaktır.

27.01.2021 tarihinden sonra verilen beyannamelerdeki (düzeltme beyannameleri dahil) tutarlar dikkate alınmayacaktır.

Ciro kaybı desteği tutarı; kapsama giren işletmelerin 2020 yılı cirolarının 2019 yılı cirosuna göre azalan tutarının %3’ü oranında olacaktır.

Hesaplanacak ciro kaybı desteği tutarı; 2.000 TL’den az, 40.000 TL’den fazla olamayacak olup, belirlenen tutar tek seferde ödenecektir.

Daha Önce verilen doğrudan gelir ve kira desteğinden faydalanan işletmelerin, aynı zamanda getirilen bu Ciro Kaybı Desteğinden de faydalanacak olması durumunda, hesaplanacak destek tutarından, daha önce yararlanılan doğrudan gelir desteği ve kira destek tutarları mahsup edildikten sonra kalan tutar olması halinde yararlanılacaktır.

Fazla ve yersiz olarak alındığı tespit edilen ciro kaybı desteği, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında bağlı bulunulan vergi daireleri tarafından geri alınacaktır.

Destekten faydalanabilecek sektörler ve diğer usul ve esaslar, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenerek, ayrıca duyurulacaktır.

09.02.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM