YAZARLARIMIZ
Hakan Güveli
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
info@hakanguveli.comVakıflara Ait 'E-Tebligat Adresi' ve Sonrası

E-Tebligat Adresi 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik Tebligat Yönetmeliği ile elektronik ortamda yapılacak tebligatlara ilişkin usul ve esaslar açıklanmış olup, bu esaslara göre vakıflar genel müdürlüğü ile Maliye karşılıklı çalışarak hatalı vergi kimlik numaraları ayıklanmış işlem sonu PTT Genel müdürlüğünce her bir vakfa E-Tebligat Adresi verilmiştir.

Bu demek oluyor ki

‘’İLGİLİ TÜM VAKIFLARA DA’’  E-Tebligat adresi oluşturulmuştur.

  • Yalnız vakfın yetkilisi (Yönetim Kurulu Başkanı) UETS  SİSTEMİNE girmesi ve buradan gerekli alanları güncelleyerek bu şekilde bu sisteme kendini tanımlayacaktır.
  • Bu sistemden gelen mesaj ve bilgiler devlet kurumlarından yapılacak olup, herhangi bir zarar oluşmaması açısından önemle dikkate alınmasında yarar vardır.
  • Aynı zamanda vakıf yetkilisi (Yönetim Kurulu Başkanı) aşağıdaki şekilde yetkili de tanımlayıp sisteme gelen bilgileri süresi ve zamanı geçmeden takibini sağlayabilir.

ANA İŞLEM YETKİLİSİ KİMDİR?

Vakfın e-tebligat hesabına ilişkin işlemleri, vakıf adına yapan yetkilendirilmiş kişi veya kişilerdir. Şu an ANA İŞLEM yetkilisi vakıf başkanlarıdır. (Vakıf başkanı 10 kişiye kadar ana işlem yetkilisi tanımlayabilir.)

ALT İŞLEM YETKİLİSİ KİMDİR?

E-tebligat hesabına ilişkin bazı işlemleri vakıf adına gerçekleştirmek üzere ana işlem yetkilisi tarafından kimlik doğrulaması yapılarak yetkilendirilmiş, kişi veya kişilerdir. UETS hesabına sınırsız sayıda alt işlem yetkilisi tanımlanabilir.

SONUÇ

Vakıfların dikkatle üzerinde durması gerekli bir durum olarak e-tebligat adresini yukarıdaki açıklamalara ve ilave bilgilere göre yerine getirmeleri doğabilecek mağduriyetleri önlemiş olacak.

21.01.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM