YAZARLARIMIZ
Fadıl Koçak
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
fadilkocak06@gmail.comTorba Yasadan İşçi ve İşveren İçin Çıkan Destekler

Ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren ve 7316 sayılı kanun olarak adlandıracağımız torba yasa, geçtiğimiz gün TBMM genel kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Cumhurbaşkanı onayından sonra resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek. Virüs, ülkemizde 3.dalga seviyesine ulaşarak tekrar bir kapanmaya mecbur bırakarak pandeminin başladığı günden beridir zaten zor durumda olan esnafın ve işçilerin daha da zor duruma düşmesine sebep oldu. Başlığımız her ne kadar verilen destekler olsa da bu kanun paketinde elbette sadece destekler yok. Gönül isterdi ki, işçiyi de esnafı da bu zor günlerde işsiz kaldıkları sürece; düşünmeden, rahat bir şekilde bu süreci atlatabilmeleri için verilen destekleri yazalım. Fakat, bu pakette şirketler için kötü haber… Bazı meslek gruplarına iyi haber… İşveren için iyisi de kötüsü de olan anlayacağınız dört mevsim bir torba yasa var karşımızda.

KURUMLAR VERGİSİ ORANI % 25’E YÜKSELTİLDİ

Normalde % 20 olan kurumlar vergisi oranı iki yıldır % 22 olarak uygulanmaktaydı.2021 yılında eğer bir değişiklik olmazsa tekrar % 20 oranında uygulanmaya devam edecekti fakat çıkan bu kanunla 2021 yılı için % 25 2022 yılı için ise % 23 oranında uygulanacaktır. Geçtiğimiz günlerde G-20 ülkelerinin maliye bakanlarının yaptıkları toplantılarda ele alınan kurumlar vergisi oranı hemen her ülkede yükseltildi. Pandemi sürecinde verilen destekleri finanse etmek için çareyi kurumlar vergisinin yükseltilmesinde buldular. Gelişmiş ülkeler için belki yapılabilecek bir uygulama. Çünkü gelişmiş ülkeler Covid-19 sürecinde vatandaşlarına milli gelirlerinin % 12,7 oranında destekte bulundu. Ülkemizde ise bu oran % 1,1’dir.

GERİYE DÖNÜK SGK TEŞVİKLERİNDEN YARARLANMA İMKÂNI KALDIRILDI

İşletmeler, yararlanmaları gerektiği halde çeşitli sebeplerle yararlanamadıkları sgk teşviklerinden geriye dönük 6 ay için düzeltme yaparak yararlanabiliyorlardı. Bu kanun ile geriye yönelik prim teşviki uygulaması kaldırılmıştır. Karmaşık olan sgk teşvik sisteminde işletmeleri biraz olsun rahatlatan bu uygulamanın devam etmesi faydalı olacaktı.

BAZI SEKTÖRLERDE ÇALIŞAN SİGORTALILARA AYLIK 1500 TL NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

Faaliyet kodu 56 ile başlayan yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren işletmelerdeki sigortalılar ile

                61.90.05- İnternet kafelerin faaliyetleri

                85.51.03- Spor ve eğlence eğitim kursları

                93.11.01- Spor tesislerinin işletilmesi

                93.12.07- Yüzme kulüplerinin faaliyetleri

                93.13.01- Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri

                93.19.05- Bilardo salonlarının faaliyetleri

                93.21.01- Eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri

                93.29.02- Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi

                93.29.03- Bozuk para veya jetonla çalışan oyun makinelerinin işletilmesi

                96.02.01- Güzellik salonlarının faaliyetleri

                96.04.01- Hamam, sauna, vb. yerlerin faaliyetleri

                96.04.02- Kaplıca, ılıca, içmeler, spa merkezleri, vb. yerlerin faaliyetleri

                96.04.03- Zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum, vb. yerlerin işletilmesi faaliyetleri

 kodlarında faaliyet gösteren işyerlerinde 2021 yılı Mart ayındaki sigortalılardan işveren tarafından ücretsiz izne ayrılanlara işe giriş tarihine bakılmaksızın 2021 yılı Nisan ve Mayıs ayları için günlük 50 TL nakdi ücret desteği verilecektir.

YUKARIDA SAYILAN SEKTÖRLER İÇİN İŞVEREN PRİM DESTEĞİ

Ekonomik Faaliyet Sınıflamasına göre 56 kodunda faaliyet gösteren yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren işyerleri ile yukarıda saymış olduğum kodlarda faaliyet gösteren özel sektör işyerlerinde 2021 yılı Mart ayına/döneminde bildirilen sigortalılar için 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin asgari ücret üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı işsizlik fonundan karşılanacaktır. Bu madde hükümleri, yurt dışında çalışan sigortalılar ve emekliler için uygulanmaz.

VERİLEN TÜM NAKDİ ÜCRET DESTEKLERİ GÜNLÜK 50 TL YE YÜKSELTİLDİ

Pandemi sürecinde işçiye verilen nakdi destek tutarları 2021/Nisan döneminden itibaren günlük 50 TL ye yükseltildi.30.04.2021 tarihinden sonra yapılacak ödemelerden damga vergisi dahil herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

19.04.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM