YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comİktisadi İşletmesi Olan Kooperatifler Genel Kurul Gündemlerini Nasıl Hazırlayacaklar ?

01.01.2018 tarihinden itibaren 5520 Sayılı kurumlar vergisi mevzuatında yapılan değişikliğe istinaden kooperatiflerin ortak dışı işlemleri için iktisadi işletme kurma yükümlülüğü doğması nedeni ile bir çok kooperatifte iktisadi işletmeye ait mali tabloların genel kurula ne şekilde sunulacağı, gündemde iktisadi işletme ile ilgili ayrı madde olup, olmaması gerektiği ayrıca ibra kapsamında ayrıca oylanıp, oylanmayacağı ile tarafıma sorular gelmesi nedeni ile bu hususta detaylı bilgilendirme yapmak istiyorum.

Bu kapsamda konut yapı kooperatifi tip ana sözleşmesinin gündeme ilişkin maddesini incelediğimizde iktisadi işletme ile ilgili bir husus bulunmaması nedeni ile;

Ortaklara gönderilecek genel kurul gündeminde iktisadi işletmenin mali tabloları ile ilgili ayrıca bir madde bulunmasına gerek bulunmamaktadır.

İktisadi işletme kooperatife bağlı bir yapıda olması nedeni ile kooperatif bilançosu ve gelir tablosu ile beraber ortaklara okunmalı ve beraber oylanmalıdır. Ayrıca oylama yapılmasına gerek bulunmamaktadır. 

Kanunda belirtilen ortakların bilgi edinme hakkını daha verimli kullanılabilmesi adına tabloların konsolide edilmesi yerine iktisadi işletmenin gelir ve giderleri ayrı bir tabloda genel kurula sunulması ayrıca yönetim ve denetim kurulu raporlarında da iktisadi işletmeye ait bilgilerin de detaylı olarak gösterilmesi daha uygun olacaktır.

Saygılarımla

12.03.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM