YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comDövizle Sözleşmeler Artık Yasak

Değerli Okurlar, artık kendinizi enflasyondan korumak veya kazancınızı maksimize etmek için dükkanınızı, evinizi döviz cinsinden kiraya veremiyorsunuz.

Eğer böyle bir sözleşmeniz var ise 30 gün içinde revize etmeniz gerekli.

Ancak Bu sınırlama sadece kiralama için değil,ev araba alma satma içinde geçerli.

Ayrıca asıl önemli nokta burası; sadece bunlar için değil sınırlama

Hizmet ve Eser Sözleşmelerinde de geçerli.

Yani bir yazılımcı da yurtiçinde yerleşik bir firmaya artık döviz cinsinden program yazılım hizmeti faturası düzenleyemeyecek veya bir mimar döviz cinsinden sözleşme yapamayacak.

Bu değişikliğin özellikle konut piyasasını etkileyeceğini düşünüyorum. Ayrıca girdi maliyetleri döviz cinsinden olan firmalar yurtiçine satış yaparken dikkatli olması gerekli. Bu noktada forward ve opsiyon işlemler hakkında bilgi sahibi olmaları, bankacıları veya mali müşavirlerinin kendilerini iyi yönlendirmesi gerekli.

Kararnamenin tam metninin aşağıda bulabilirsiniz.

13 Eylül 2018 Tarihli resmi gazetede yayınlanan kararname ile;

Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılmayacaktır.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecekti.

13.09.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM