YAZARLARIMIZ
Ertuğrul Yadigar
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
eyadigar@erfadenetim.comOtoyol ve Köprü Geçişlerinde KDV Oranları

Bilindiği üzere şirket aktifinde kayıtlı araçların otoyol ve köprü geçişlerinde kullandıkları HGS ve OGS ödemeleri gider olarak yazılabilmekte, İç yüzde yöntemi ile ayrıştırılan kdv’de indirim konusu yapılabilmektedir.

Uygulamada bazı işletmeler banka ekstrelerin de yahut PTT ödeme makbuzlarında ödedikleri HGS ve OGS ücretlerini direkt gider olarak kullanmakta, bazı işletmeler ise iç yüzde yöntemi ile % 18 olarak dikkate alıp kayıt etmektedir.

Kdv kanununun 2 sayılı listesinde yer alan yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılan köprülerin ve denizaltı karayolu tünellerin geçiş ücretinin KDV oranı % 8 olarak belirtilmiştir. Bu kapsam dışında kalan otoyollar ve diğer köprüler kdv kanununun 1 ve 2 sayılı listelerinde yer almadığından % 18 olarak değerlendirilmelidir.

Yersiz bir kdv indirimine sebebiyet vermemek için hgs ve ogs giderleri banka ekstreleri’nden ayrıştırılarak yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılan Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsü geçişleri % 8 diğer geçişler % 18 olarak iç yüzde yöntemi ile girilmelidir.

Tek düzen hesap planı kayıtlarını değerlendirdiğimizde, hesaptan ilk çıkan tutar avans niteliğinde olduğundan; aktifte hazır değerlerde geçici bir hesapta izlenmeli, ekstreler giderleştirilirken 108 hesap kapatılmalıdır.

108 Hazır değerler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ogs,Hgs avans çekilmesi

102-Ziraat Bankası

 

 

 

770 HGS OGS Giderleri

 

 

 

191 %18 İndilecek Kdv

191 % 8 İndirilecek Kdv

 

 

 

 

 

 

 

 Banka Ekstre gider kaydı.

108 Hazır değerler

 

 

13.12.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM