YAZARLARIMIZ
Ertuğrul Tuncer
Yeminli Mali Müşavir
Köker YMM Bağımsız Denetim A.Ş.
etuncer@kokerymm.comSanayi Sicil Belgesi Olanların Yıllık İşletme Cetveli Hazırlaması

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 5. Maddesindeki düzenleme nedeniyle,   Sanayi Sicil Belgesi sahibi olan işletmeler,  her yılın ilk dört ayı içerisinde (01 OCAK 2019 - 30 NİSAN 2019 arasında )   bir önceki yılın üretim süreciyle ilgili bilgileri içeren Yıllık İşletme Cetvelleri’ni, hazırlamak ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bildirmek zorundadırlar.

Bu sicilde, sanayi işletmelerinin kuruluş ve faaliyeti hakkındaki bilgiler,  sermaye ve makina ve tesislerin cinsi, nev'i, miktarı, imal ve istihsal kudretleri gibi bunların özelliklerini ekonomik ve teknik durumlarını belirten bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin her yıl yenilenmesi maksadıyla, değişikliklerin bildirilmesi istenmektedir.

Sanayi sicilindeki bilgiler kamuya açık değildir. Sadece Sanayi Bakanlığınca değerlendirilmektedir. Sicildeki bilgilerin,  yetkili olmayanlar tarafından (buna Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Personeli dahil) izinsiz erişilmesi kullanılması, açıklanması suçtur.  

Yıllık İşletme Cetvelleri kağıt ortamında düzenlenmeyecektir. Bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının; www.sanayi.gov.tr Internet adresinden “E-Hizmetler” menüsü içinde “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” başlıklı bölümden yararlanılacak, elektronik form doldurulacak ve gönderilecektir..

Sanayi Siciline kayıtlı bulunan işletmelerin bahsedilen yükümlülüğü Nisan ayı sonuna kadar  yerine getirmemeleri halinde,  İdari Para Cezası uygulanacaktır.

Sanayi Sicil Belgesine sahip İşletmelerin cezaya olmaması için,   2018 yılına ait “Yıllık İşletme Cetveli” bildirimini en geç 30 Nisan 2019 tarihine kadar yukarıda belirtilen WWW.sanayi.gov.tr  adresinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.

19.04.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM